Güncel Yazılar

MAKALELER

Nöroloji ile ilgili olarak yazdığım güncel makale ve yazılar


No more posts
saglikli-yasami-takinti-haline-mi-getirdik-1200x675.jpg

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki başta büyük şehrin beyaz yakalılarını etkisi altına alan ‘sağlık hastalığı’, anksiyete, güven eksikliği, spor bağımlılığı, sağlıklı yeme takıntısını da beraberinde getiriyor. Peki, nedir bu sağlık hastalığı?

İnsanlar artık sabah kahvaltısında detoks içecekleri hazırlıyor, glutensiz ekmek yiyor, organik sebze ve meyve ile köy yumurtasından oluşan bir kahvaltı yapıyor. Smoothie’ler ile güne devam ederken akşama spor salonunda 10 kişi aynı duvara bakarak koşuyor. Ancak bu durum aslında insanlara başka bir hastalığı getiriyor: ‘Sağlık Hastalığı.’

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki başta büyük şehirlerin beyaz yakalılarını etkisi altına alan bu durum, anksiyete, güven eksikliği, spor bağımlılığı, sağlıklı yeme takıntısını da beraberinde getiriyor.

Kanser, obezite, diyabetin hızla artışı insanlarda sağlıklı yaşamı bir takıntı haline getirdi. Gündüz kuşağı kadın programlarında birileri sürekli size ne yemeniz gerektiğini söylüyor. Instagram fenomenleri kaslarını sergiliyor, dergiler ise bıkmadan 1 haftada 5 kilo verdiren diyetleri yazıyor. Sağlıklı yaşam konusunda sürekli bir bilgi bombardımanı altındayız. Haliyle bu durum bilgi kirliliğine neden oluyor.

PLASENTA YEME MODASI

Tek tip besin diyeti, sadece protein yeme modası, 3 gün ‘aç açına’ süren detoks içecekli programlar, squadlar, yogalar, pilatesler derken bir sürü çılgın moda başladı. Hatta bir dönem Kim Kardashian’ın faydalı diye bebeğinin plasentasını yemesiyle kendi plasentasını yiyenler bile oldu. Tabii ki birileri de bu takıntıya dönüşen zaaflardan fırsat buldukça faydalandı. Mesela piyasada plasenta kapsülleri üretilip satılmaya başlandı.

‘SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİ’NDEKİ GÖRÜLMEYEN TEHLİKE

Markette ürünlerin arkasını okuyacağız, glutensiz, organik yiyecek bulacağız diye girilen stres vücudumuza, sağlıksız yiyecekler kadar zarar veriyor ve yeni hastalıkları ortaya çıkarıyor.

Temiz ve organik yeme obsesyonu olarak tanımlanan ortoreksiya nevrozayı duyuyoruz. Ancak bu temiz ve organik diye sunulan birçok şey sandığımız kadar masum olmayabiliyor. Örneğin; diyet protein barları marketlerde 0 kalori diye satılıyor ama bu ürünlerin iştahı artırdığı gibi bağımlılık yaptığı da ortaya çıktı. Her yıl, klinik araştırması yapılmayan birçok zayıflama çayı ve hapı, piyasaya sürülüyor ve birçok ünlü sosyal medyasından bunların pazarlamasını yapıyor. Bu ürünlerin daha önce birçok kez ölüme, organ yetmezliğine ve geri dönüşü olmayan ciddi hasarlara neden olduğu haberleri basında yer alsa da insanlar takip ettikleri ünlülerin paylaştığı bu ürünlere güven duymaya devam edebiliyor.

Fazla kilosu olduğunu düşünenler, sözde ‘mükemmel vücuda’ kavuşma hayaliyle bu çayları, ürünleri ya da merdiven altı ilaçları bilinçsizce kullanabiliyor. Sonuç olarak birçok insanda aynı son yaşanıyor. İnsanların kalp ritmi bozulabiliyor, yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk, böbrek sorunları, karaciğer hasarı, rektal kanama gibi pek çok belirtiye yol açıyor. Hatta bu ürünler nedeniyle kalp krizi veya felç geçiren insanları duyuyoruz.

AŞIRI SPOR NEDEN BAĞIMLILIK YAPIYOR?

İşin yeme boyutunu bir kenara bırakırsak bir de ağır egzersizler yapan ve bunu sosyal medyada yayınlayanlar var. Mesela son yıllarda bir koşu modası çıktı. Ömrü boyunca spor yapmamış insanlar adeta olimpiyatlara hazırlanır gibi spor yapar hale geldi. Aşırı egzersiz, vücudun endorfin üretmesine neden olur. Hipofiz bezi tarafından salgılanan endorfin hormonu, anksiyeteyi azaltan ve coşku ya da aşırı mutluluk olarak tanımlayabileceğimiz öfori duygusunu yaratan hormondur. Ancak endorfin hormonu bir yönüyle de kimyasal olarak yüksek derecede bağımlılık yapan morfine de benzer. Egzersiz ile salgılanan endorfin hormonu bir süre sonra psikolojik bağımlılığa neden oluyor, insan spor yaptıkça daha fazla yaomak istiyor ve vücuda zarar veriyor. Aşırı spor yapmak yeme bozukluklarına neden oluyor. Ayrıca kalp krizi, böbrek yetmezliği ve ani spor ölümleri gibi etkileri de var.

NELER YAPMALISINIZ?

 • Sağlık; stressiz, enerjik, ihtiyaçları karşılanan, dinlenmiş, motivasyonlu ve ağrı çekmeyen bir vücutla yaşamaktır. Kısacası her açıdan fiziksel ve ruhsal dengede olmaktır. Bir parça çikolata yemeniz veya spor salonunu bir günlüğüne kaçırmanız sizi sağlıksız yapmaz.
 • Beslenmenizden bazı besin gruplarını tamamen çıkarmak gibi uç diyetler yerine, 3 büyük besin grubunu da tükettiğiniz, bitkisel besinler ve çeşitli meyve-sebzeleri de dahil ettiğiniz kararında bir diyeti tercih edin.
 • Egzersiz alışkanlıklarınız sizi halsiz bırakıyor veya vücudunuza zarar veriyorsa, fiziksel aktivite yoğunluğunuzu azaltın veya daha hafif alternatifleri tercih edin. Ayrıca bir gün spora gidemediniz diye dünyanın sonu gelmedi, boşuna stres ve endişeye gerek yok.
 • Eğer beslenme ve egzersiz gibi yaşam tarzı kaynaklı olduğunu düşündüğünüz sağlık sorunları yaşıyorsanız, genel bir muayene için doktora görünün. Doktorunuzun tavsiyeleri ışığında, size potansiyel zararı olan alışkanlıklarınızı değiştirin.
 • “Sağlıklı olma” takıntınızın, aile ve dostlarınızla beraber geçirdiğiniz vakitleri mahvetmesine ya da engellemesine izin vermeyin.
 • Sağlıklı yaşam zaafınızdan yararlanan her türlü ürün, yiyecek veya uygulamayı, bilinçli olarak değerlendirmeden doğrudan hayatınıza dahil etmeyin.
 • Sağlık araştırmalarınızı internet üzerinden, televizyondan yapmak ve uygulamak yerine, tıp uzmanları ve diğer profesyonellerden yardım alın.

iskolik-oldugunuzu-gosteren-isaretler-1200x675.jpg

1980-2000 yılları arasında doğan, tüm teknolojik gelişmelere ivme kazandıran, çok hızlı, farklı düşünen bir kuşak dünyada pek çok şeyi değiştirdi. Ancak araştırmalar gösteriyor ki tüm bunları yaparken bir şeyi ihmal etti: Kendisini. Y kuşağı da denilen bu kuşakta doğanlarda ‘işkolik’ olma durumu oldukça fazla. Bahsettiğimiz şey sıradan bir ‘çok çalışma’ durumu değil, bir sürü hastalığı da çağıran bir sorun. Aşağıdaki stres testinde 7 sorudan 4’üne ‘sık sık’ ya da ‘her zaman’ diye yanıt verirseniz işkolik kategorisinde olabilirsiniz. Çözüm ise bilinçaltına inmekten geçiyor...


vucudumda-her-yerim-agriyor-bunun-adi-fibromyalji-1200x675.jpg

‘Saç diplerimden ayak parmak uçlarıma kadar tüm vücudum ağrıyor, o kadar yorgunum ki sabahları yataktan külçe gibi kalkıyorum. Zaten uykum da çok kötü. Fakat herkes bu şikayetlerime psikolojik diyor!. Bu yakınmalarınız 3 aydan uzun süredir devam ediyorsa dikkat, psikolojik değil bunun adı ‘fibromyalji’ olabilir! • Uyuyarak zayıflamak mümkün mü?
 • Düzenli uykunun beyin üzerindeki etkileri nelerdir?
 • Uyku öncesi yapılmaması gerekenler nelerdir?
 • Elektronik eşyalar uykuyu nasıl etkiler?
 • Uyku bozukluğu hastalık mıdır?
 • Uyku bozukluğunun nedenleri nelerdir?
 • Uyku bozukluğu nelere yol açar?
 • En sık görülen uyku bozuklukları nelerdir?
 • Kaliteli uyku için neler yapılmalı?
 • Vücuda göre uyku saati olur mu?
 • İdeal uykunun saatleri nasıl olmalı?

NTV Bana Söz Ver – 01.03.2019 • Fibromiyalji nedir?
 • Fibromiyalji belirtileri nelerdir?
 • Fibromiyalji günlük hayatımızı nasıl etkiliyor?
 • Fibromiyalji ile depresyon arasındaki farklar nelerdir?
 • Fibromiyalji hastalığına yol açan faktörler nelerdir?
 • Fibromiyalji hastalığı neden kadınlarda daha sık görülür?
 • Fibromiyalji hastalığı mevsimsel olarak artış gösterir mi?
 • Fibromiyalji hastalığının tanısı nasıl konulur?
 • Fibromiyalji hastalığından korunmak için neler yapılmalı?
 • Fibromiyalji hastalığında spor yapmanın ve egzersizin önemi nedir?
 • Fibromiyalji hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kanal D Hayat Sağlıklı Güzel – 01.03.2019


inme-artik-kader-degil-tedavi-edilebiliyor-0-1200x675.jpg

Ülkemizde her yıl yaklaşık 200.000 kişi inme geçiriyor. Her 40 saniyede bir kişi inme geçiriyor; üç dakikada bir kişi ise inme nedeniyle yaşamını yitiriyor. İnme son 20 yıla kadar Dünya Sağlık Örgütü listesinde ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alıyordu. Ancak özellikle son 20 yıldır tanı ve tedavi alanında hızlı gelişmeler sayesinde tedavi edilebilir bir hastalık durumuna geldi. Bu nedenle tedavinin başarılı olması için erken davranmak hayati önem taşıyor.


migren-tedavisinde-cerrahi-yontemin-yeri-yoktur-0-1200x675.jpg

Migren nasıl anlaşılır?
Migrenin tedavi yöntemleri neler?
Migren başlayınca neler yapılmalı?
Migrenden nasıl kurtuluruz?
Çocuklarda migren görülür mü?
Kadınlarda migren oranı neden daha yüksek?
Migrenin diğer baş ağrılarından farkı ne?
Migren başka hastalıkları tetikler mi?
Kahve ve kafein migrene iyi gelir mi?
Migren ameliyatı migreni tedavi edebilir mi?

Habertürk Ana Haber – 21.02.2019


aurali-migren-kalpte-delik-habercisi-olabilir-1200x675.jpg

Gözde ışık çakması, bulanık görme, görememe gibi şikayetlerle başlayıp ağrıyla devam eden auralı migren belirtileri kalpte delik olduğunun habercisi olabilir. Auralı migreni olan her iki kişiden birinin kalbinde delik var. Kalpteki delik tedavi edilmezse felce neden olabiliyor.

NTV Ana Haber – 20.02.2019


Bize Ulaşın

İLETİŞİM

İlgi alanımızdaki nörolojik konularla ilgili bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki iletişim yöntemlerinden birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İLETİŞİM

0212 414 30 00
Dahili: 22334
Takipte olun

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.