Nazlı Avşaroğlu

İsmim Nazlı Avşaroğlu. 25 yaşındayım. 2018 Ocak ayında spora başlamamla birlikte hayatımda hiç yaşamadığım bir baş ağrısı yaşadım. Bu baş ağrısı 24 saat kadar sürmüş, beraberinde mide bulantısı da yapmıştı.

nazli-avsaroglu.jpg

İsmim Nazlı Avşaroğlu. 25 yaşındayım. 2018 Ocak ayında spora başlamamla birlikte hayatımda hiç yaşamadığım bir baş ağrısı yaşadım. Bu baş ağrısı 24 saat kadar sürmüş, beraberinde mide bulantısı da yapmıştı. Ağrının akabinde bir gözümde görme kaybı olmuş, 20-25 dakika boyunca bir gözümde karartılar, dalgalanmalar, nesnelerin yarısını görme gibi sorunlar yaşamıştım. Bu atakları başlangıçta haftada 1 kez yaşamış olsam da zamanla haftada 3-4 defaya çıkmıştı. Bazı ataklarda yalnızca görme bozukluğu yaşarken, bazılarında ise görme bozukluğunun hemen ardından korkunç bir baş ağrısı da yaşıyordum.

Derya hocamız ile tanışmamızdan sonra şikayetlerimin auralı migrene işaret ettiğini, ancak bu migren tipinde beyin ve kalp tetkiklerinin çok önemli olduğunu öğrendik. Yapılan tetkikler sonucunda beynimde bir şey çıkmazken, kalbimde bir sorun tespit edildi. Bunu da öncelikle Derya hocamızın yaptığı emboli testi ile öğrendik. Emboli testi sonucunda kalbimde geçişler olduğunu, bu geçişlerin de kalpte bir deliğe işaret olduğunu saptadık. Bu sayede Nöroloji ile Kardiyoloji beraber çalışmaya başlandı. Bu deliğin yerini ve büyüklüğünü tespit etmek için de eko-kardiyografi, TEE testi ve anjiyo yapıldı. Tetkikler sonucunda doğumdan sonra kalbimde kapanması gereken sağ ve sol kulakçıkların kapanmadığı, yani PFO hastası olduğum ortaya çıktı. Bu hastalığın da spor yaparken ya da kendimi sıktığım, zorladığım anlarda bana görme bozukluğu olarak geri döndüğü saptandı. İlk başlarda ameliyat ile bu kulakçıklar arasındaki boşluğun kapatılacağına karar verilse de beynimde hiçbir pıhtıya rastlanmadığı ve aspirin ile (her gün Ecopirin 100 mg) 2018 Haziran ayından beri hiçbir şikayetim olmaması sebebiyle kardiyoloji bölümünden Zeki hoca, ameliyat yapmaktan vazgeçti.

Sonuç olarak 5 aydır bütün görme bozukluklarım ve baş ağrılarım son buldu. Kendimi aşırı yormamaya özen gösteriyor, bundan böyle ağır spor yerine pilates ve yoga gibi daha hafif sporları tercih ediyorum. Her gün aspirin almaya da devam ediyorum. Spor yapmasaydım ve Derya hocamıza gelmeseydim, PFO hastalığım belki de hiçbir zaman ortaya çıkmayacaktı. Bu yüzden şanslı hastalardan biri olduğumun bilinciyle hiçbir zaman mutsuzluğa ve umutsuzluğa kapılmadan yaşamaya devam ediyorum.

Bize Ulaşın

İLETİŞİM

İlgi alanımızdaki nörolojik konularla ilgili bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki iletişim yöntemlerinden birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İLETİŞİM

0212 414 30 00
Dahili: 22334
Takipte olun

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.