Alzheimer ile ilgisi olmayan 7 yaygın unutkanlık nedeni

Alzheimer ile ilgisi olmayan 7 yaygın unutkanlık nedeni

Arada bir unutkan olmak normaldir, ancak kendinizi her gün birden fazla beyin sorunu ile savaşırken bulursanız, nedeni ortaya çıkarmak için daha derine inmenin zamanı gelmiş olabilir. Panik yapmayın: Kronik unutkanlık her zaman Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Aslında, hafızanızda etkilenmenin birçok nedeni olabilir.

 1. Hafızayı olumsuz etkileyen bir ilaç kullanıyor olabilirsiniz.

Hafızanızla ilgili endişeleriniz varsa, yapılacak ilk şeylerden biri doktorunuzla birlikte ilaç listenizi gözden geçirmektir. Bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar hafızanıza olumsuz etki yapabilir. Bu listenin başında, beyninizdeki asetilkolin adı verilen bir nörotransmitter ile etkileşime giren ilaçlar olan antikolinerjikler bulunur. Antihistaminikler gibi allerji ilaçları, bazı mide reflü ilaçları, bazı kas gevşeticiler ve bazı depresyon ilaçları antikolinerjik olarak kabul edilir. İzlenecek diğer ilaçlar arasında belirli tansiyon ilaçları, sakinleştiriciler ve bazı ağrı kesici ilaçlar bulunur.

 1. Depresyonla mücadele ediyor olabilirsiniz.

Zihinsel bir hüzün içindeyken, önünüzdeki şeye odaklanmak zordur. Bu da onu daha sonra hatırlamayı neredeyse imkansız hale getirir. Depresyon aslında beyninizin belirli kısımlarını yeniden şekillendirebilir. “Hafıza, düşünme hızımız, dikkat ve problem çözme yeteneği gibi beceriler için önemli olan beyin bölgelerinin boyutundaki ve işleyişindeki değişikliklerle depresyon ve unutkanlık ilişkisi açıklanabilir.”

 1. Alkol kullanımı unutkanlığı tetikler

 2. Stresli yoğun bir hayatınız olabilir

Stres, bilgi ezberlemesi gerektiğinde beyninizin dikkatini dağıtır. Bu nedenle, az önce size söylenen bir telefon numarası, siz daha telefonu cebinizden çıkarıp aramaya bile vaktiniz olmadan elinizden kaçabilir. Kısa vadede, “endişeli biri bir konuşmayı takip etmekte zorlanabilir çünkü endişe verici bir konu üzerinde kafa yoruyor” olur. Ve kronik stres daha da kötüdür. “Muhtemelen stres dönemlerinde salınan hormonlara uzun süreli maruz kalma yoluyla beyin üzerinde önemli bir etkisi olabilir”. Ev faturalarını ve yoğun programları yönetmenin günlük zorlukları bile hafıza becerilerinizi bozabilir.  “Birden fazla görevi aynı anda yapmak, işleri bitirmek için geç kalmak, egzersiz yapmamak ve doğru beslenmemek; tüm bu faktörler unutkanlığı artırabilir”.

 1. Diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol

Beyninizin kan akışını etkileyen diyabet, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi herhangi bir rahatsızlık zihinsel sorunlara neden olabilir. “Hipotiroidi, vitamin eksiklikleri ve hormon dengesizlikleri gibi çeşitli sağlık sorunları da hafıza sorunlarına neden olabilir”. “Özellikle yaşlı erişkinlerde idrar yolu enfeksiyonları ani ve geçici kafa karışıklığına neden olabilir.” Bu yaygın nedenleri ekarte etmek ve endişelenecek bir şey olmadığından emin olmak için aile hekiminize muayene olmanızı öneririz. Bazı durumlarda, basit bir vitamin takviyesi, beyin gücünüzü geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Uyku sorunları yaşıyor olabilirsiniz

Yatakta 8 saat kalmış olmanız kaliteli bir şekilde dinlendiğiniz anlamına gelmez. Araştırmalar, derin uykuda daha az zaman harcayan kişilerin hafıza ile daha fazla sorun yaşadıklarını göstermiştir. Bazen tek yapmanız gereken uyku kalitenizi artırmaktır. Örneğin, uyku apnesi beyni oksijenden yoksun bırakabilir ve beyne giden kan akışında değişikliklere yol açabilir ve bu da zamanla hafızayı ve düşünme yeteneklerini olumsuz etkileyebilir”.

 1. İlerleyen yaşa bağlı normal unutkanlıklar olabilir

Yaşlandıkça, beyniniz aşınma ve yıpranma belirtileri gösterebilir, tıpkı cildiniz daha fazla kırışırken ve eklemleriniz daha gıcırtılı hale geldiği gibi. Alzheimer 65 yaşından sonra çok daha olası hale gelir, ancak hafif unutkanlık daha da yaygındır. Bu nedenle, kendinizi yeni beceriler öğrenmekte veya kullanmak istediğiniz kelimeyi bir cümlede düşünmekte zorlanıyorsanız hemen paniğe kapılmayın bu bir yaşlanma süreci olabilir. “Yaşlanma sürecinde gördüğümüz en yaygın şikâyet, kelimeleri bulmakta zorlanmaları ve bir odaya girip neden orada olduklarını unutmalarıdır”. “Daha sonra hızlıca hatırlarlar ve bu gecikmeler kesinlikle normal olabilir.”

Ancak unutmayın ki unutkanlıklarınız günlük hayatınızı etkilemeye başlarsa, kontrol edilmeye değer. “Arabayı sürerken bir çıkışı kaçırma veya yanlış yöne dönme gibi münferit bir olay olağandışı bir durum değil,” ve “Ancak, özellikle tanıdık yerlerde araba kullanırken sık sık kayboluyorsanız, doktorunuzla konuşun.”

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın