Başağrısı ile savaşan besinler

Başağrısı ile savaşan besinler

Geçmişte elde edilen bulgular bazı besinlerin ağrı çok şiddetli olsa bile ağrı ile savaştığını göstermiştir. Yıllar içinde bu konu üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar ağrı üzerine yenilikçi bir yaklaşım oluşmasını sağlamış ve besinlerin iyileştirici özellikleri üzerinde durulmuştur.

Besinler bileşiminde bulunan besin öğelerinden oluşur ve bu besin öğelerinin vücutta çeşitli görevleri bulunmaktadır. Besinlerde ağrıya karşı koyan şey de bu besin öğeleridir ve bu olay 4 şekilde gerçekleşir.

Besin öğeleri yaralı yerdeki hasarı azaltır, vücudun inflamatuar yanıtını yatıştırır, ağrıyan sinirlere ağrı kesici madde sağlar ve beyin içinde de çalışarak kişinin ağrıya olan hassasiyetini azaltır. Örneğin bir besin öğesi olan B6 vitamininin vücudun ağrıya direncini arttırarak kronik ağrılarının azalmasında yardımı olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Bununla ilişkili olarak kan B6 seviyesi düşük olan kronik migren hastaları ağrıyı daha şiddetli yaşamaktadırlar.

B grubu vitamin ailesinde bulunan B6 vitamininin başlıca kaynaklarına bakacak olursak en zengin kaynakları hayvansal ürünler, tam tahıllar ve sert kabuklu yemişlerdir. Diğer bir örnek ise acı biberdir. Acı biberde yüksek miktarda bulunan kapsaisin maddesi belirli bir dozda alındığında sinirlerin ağrı iletme özelliğini bloke ederek ağrı hissini azaltmaktadır.

Serotonin seviyenizi besinler ile arttırın

Besinlerde doğal olarak bulunan triptofan amino asidi beyinde ağrı hassasiyeti, mod ve uyku üzerinde etkisi olan serotonin maddesinin üretiminde kullanıldığından dolayı triptofan içeriği yüksek besinler ağrı kesici besinler olarak bilinir. Bu besinler yumurta, badem, süt ve süt ürünleri, muz, kakao, tavuk, hindi, soya, kırmızı et, fıstık, un, kahvaltılık gevrekler, badem ve kırmızı ettir.

Triptofanın etkisini arttırmanın en kolay yolu makarna, patates, ekmek gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketmektir çünkü yüksek karbonhidrat içeriğine sahip besinler triptofanın serotonine dönüştüğü yer olan beyine geçişini desteklemektedir. Bu nedenle yüksek karbonhidratlı besinleri tükettikten sonra hissedilen uyku ve mutluluğun sebebi serotonindir. Serotonin üretimini etkileyen diğer besin öğeleri de omega 3 yağ asidi, magnezyum, çinko ve folik asittir.

Doğal ağrı kesiciler

Kahvede bulunan kafeinin sinir sistemi üzerinde anlık ağrı kesici etkisinden dolayı akut ağrı anında içilen kahve ağrının azalmasında etkilidir. Bu etkisinden dolayı kafein bazı ağrı kesici türlerinin içeriğinde yer almaktadır. 1 fincan kahvenin veya 2 bardak çayın içerisindeki yaklaşık 100 mg kafein dozu ağrı kesici etkinin görülmesi için yeterlidir.

Doğal ağrı eksici ve antiinflamatuar özelliği olan diğer bir besin de zencefildir. Bu özelliklerinden dolayı zencefil yüzyıllardır Hindistanlı doktorlar tarafından baş ağrısı gibi nörolojik hastalıklar için kullanılmaktadır. Zencefilin migren ağrısı için kullanıldığı durumlarda olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Yapılan bir çalışmada bir migren hastası migren atağı geldiği sırada çeyrek çay kaşığı toz zencefili (500-600 mg) 1 bardak suyla karıştırıp içmiş ve 30 dakika içinde ağrının yok olduğu gözlemlenmiştir ve bu etkinin devamı için birkaç saatte bir olmak üzere bir iki gün tekrarlamıştır. Daha sonra hasta zencefili baharat olarak yemeklerinde kullanmayı başlamış ve migren ataklarının sayısında ciddi oranda düşme gerçekleşmiştir.

Zencefilin migren ağrısının yanında kas ağrısı gibi diğer ağrı tipleri üzerinde de olumlu etkisi olduğundan akut ağrı sırasında toz zencefili suyla karıştırıp içmenin yansıra zencefil çayı da tercih edilebilir.

Diğer bir ağrı kesici besin ise çok güçlü özelliklere sahip olan zerdeçaldır. Birçok yemekte baharat olarak kullanılmasının yanı sıra kapsül olarak da alınabilen zerdeçal en iyi doğal ağrıkesicilerden biri olan, vücutta ağrıyı bloke eden ve aynı zamanda inflamasyonla mücadelede etkili olan kürkümin maddesini içermektedir.

Kürkümin sinir taşıyıcılarını bloke ederek ağrının vücutta hissedilmesini azaltır. Yapılan çalışmalar kürküminin bu etkisinden dolayı zerdeçalın kronik ağrılarda oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Zerdeçalın ağrı kesici etkisinden faydalanmak için günlük beslenmemizde daha çok yer vermemiz gerekmektedir.

Migren ağrısı ve mineraller

Magnezyum

Yapılan çalışmalar magnezyumun migrenle savaşıcı etkisinin olduğunu göstermektedir. Çalışma mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber magnezyumdan zengin bir diyet tercih edildiğinde migren atakları daha az sıklıkla görülmektedir. Premenstural dönemde sıklıkla rastlanan baş ağrısının önüne geçmek için de magnezyum oldukça etkilidir. Günlük 50-100 mg B6 vitaminiyle beraber alınan magnezyum bu dönemdeki ağrılara oldukça yardımcı olmaktadır. Eğer günlük diyetinizin magnezyum içeriği düşükse takviye almadan önce besinlerle arttırmayı düşünün ve beslenmenizde sebzelere, tahıllara ve kuru baklagillere daha çok yer verin. Magnezyumdan zengin besinler tam tahıllar, baklagiller, yeşil sebzeler, çekirdek, kuru meyveler ve kuruyemişlerdir. En fazla halde kabak çekirdeği, badem ve ıspanakta bulunur. Ortalama olarak bir kâse pişmiş ıspanak 180 mg, bir avuç içi badem 80 mg, bir orta boy muz 32 mg magnezyum içermektedir.

Kalsiyum

Kalsiyum migreni önlemede etkili minerallerden bir tanesidir. Süt ve süt ürünleri çok iyi birer kalsiyum kaynaklarıdırlar fakat bunlar migren için yaygın tetikleyici besinler arasındadırlar bu nedenle diğer kalsiyum kaynaklarını tercih etmek gerekir.

Kalsiyumdan zengin diğer besinlere bakacak olursak bunlar yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerdir. Migren ağrısı yaşayan kişilerin bu besinlerden birini her öğün tüketmesi çok önemlidir.

Kalsiyumun vücuda alımının yanında vücutta tutmak da çok önemlidir. Kalsiyumun emilimi D vitamini tarafından kontrol edilir fakat D vitamininin besin kaynakları çok sınırlıdır ve genellikle besinlerden almak çok yetersiz kalmaktadır. Günlük 10 dakika kolların ve yüzün güneş görmesi günlük miktarı almak için yeterli olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu gönderiyi paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın