Gebelikte migren tedavisi

Gebelikte migren tedavisi

Migrenli kadınlar çoğunlukla hamilelik sırasında özellikle de ikinci ve üçüncü üç aylarda daha az baş ağrısı yaşarlar. Hamilelik ve emzirme dönemindeki baş ağrıları ciddiye alınmalıdır ve hepsi migren değildir ve altta yatan ciddi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Gebelikte migren ağrılarının tedavisi

Gebelikte migren ağrıları için tedavi seçeneklerimiz maalesef kısıtlıdır. “En önemli şey, hamilelik ve emzirme dönemindeki baş ağrılarınız hakkında doktorunuzla konuşmaktır. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları, biofeedback meditasyon ve yoga gibi gevşeme egzersizleri, stres yönetimi gibi farmakolojik olmayan seçenekler de dahil olmak üzere mevcut tedaviler ve güvenlikleri konusunda size doktorunuz rehberlik edebilir.

Gebelikte kullanılan migren tedavileri

Bazı destek tedavileri gebelikte uygulanmaktadır. Ancak güvenilirlikleri konusunda yine de dikkatli olmak gerekiyor.

Magnezyum

Daha önce hamilelik sırasında kullanılabilecek en güvenli takviyelerden biri olarak kabul edilen magnezyum, şu anda Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından D düzeyinde derecelendirildi, bu da güvenli olmayabileceği anlamına geliyor.

Ondansetron

Migren için FDA onaylı değildir, ancak hamilelikte bulantı ve kusmasını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Hamilelik sırasında kullanım, güvenlik konusundaki endişeler nedeniyle son zamanlarda tartışmalı bir konu haline geldi, ancak veriler kesin değil.

Parasetamol

Gebelikte migrenlilerin yüzde 65’inden fazlası bunu kullandığını bildiriyor, ancak son kanıtlar annede asetaminofen kullanımı ile çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun pediatrik gelişimi arasında olası bağlantılar olduğunu gösteriyor.

Butalbital

Kafein, asetaminofen, aspirin ve/veya kodein ile birlikte baş ağrısını tedavi etmek için kullanılan bir barbitürat, hamilelikte migren için rutin olarak reçete edilir. Küçük bir çalışma, doğuştan kalp kusurları riskinde potansiyel bir artış olduğunu söylüyor.

Periferik sinir blokajı

Gebelikte kullanılan güvenilir tedavi yöntemi periferik sinir blokajıdır. “Tedaviye dirençli migren için periferik sinir blokları, hamilelikte etkili bir tedavi seçeneğidir”. Sinir blokajları 15. gebelik haftasından sonra rahatlıkla kullanılabilirler ve oldukça etkilidirler.

Migrende aktif olduğu bilinen belli sinir bölgelerine lokal anestezik uygulaması ile yapılan blokajlar genellikle 15 gün veya 1 aylık aralıklarla tekrarlanabilir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR