Bütüncül Sorgulayıcı Tıp

Bütüncül Sorgulayıcı Tıp bir alternatif tıp değildir, bir beslenme düzeni değildir, tıp fakültelerinde okunan eğitimden farklı bir şey değildir ama tüm eğitim süresince öğrendiklerimizi bir araya getirmek ve çok yönlü geniş perspektifle bakma yöntemidir.

Fibromyalji ve Yorgunluk

Fibromyaljinin diğer adı kas romatizması. Adından da anlayacağınız gibi çok ağrılı bir durum. Sıklıkla kadınlarda görülüyor. Maalesef ki bu şikayetlerle hekime gittiklerinde tüm tahliller normal çıkıyor, çünkü fibromiyaljinin bir tanı yöntemi yok.

Travmatik Beyin Hasarları

Eğer sağlıklı bir beyni siz herhangi bir sebeple oksijensiz, kan akımından veya enerjiden yoksun bırakırsanız sinir hücrelerinin ölmesine travmatik beyin hasarı diyoruz. Ani geçirdiğiniz bir trafik kazası, ani beyin damarlarında tıkanıklık olması ile beyne hasar verilmesi travmatik beyin hasarı nedenidir.

Beyin Felci

Kalpten çıkan ana damarı ağaç kökü gibi düşünelim. Ağacın uç dalları da küçük damarlar olsun, pıhtılar kökten çıkıp yol üzerinde tıkanmaya neden olabilir.

Migren / Baş ağrısı

Migren, sıklıkla otonom sinir sisteminde çeşitli belirtilerle ortaya çıkıp orta veya yüksek şiddette tekrarlayan kronik bir başağrısı rahatsızlığıdır.

Nevralji

Tıp dilinde sinir ağrısı için kullanılan nevralji, çoğunlukla yüzde, ağız içinde ve başta hissedilse de vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi, çok sık karşımıza çıkmakla birlikte sebebini ortaya koymak oldukça zor ve karmaşıktır. Baş dönmesinin çok fazla nedeni vardır ve bu nedenleri tek tek araştırmak gerekir.

Unutkanlık

Son günlerde siz ya da bir yakınınız sürekli anahtarınızı, cep telefonunuzu bir yerlerde unutuyorsanız, kafanız karışıksa, ruh halinizde ani değişiklikler oluyorsa bu Demans yani bunama ya da Alzheimer için bir sinyal olabilir.