Meditasyon yapın veya dua edin

Meditasyon yapın veya dua edin

Meditasyon derin nefes almayı bir adım daha ileri götürür. Temeli basit olsa da (nefesle birlikte zihinsel odaklanma) uygulaması çeşitli biçimler alabilir.

Farkındalık meditasyonunda dikkatinizi nefesin içe ve dışa akışına kaydırırsınız. Negatif düşünceler veya endişeler zihninize girdiğinde, onları yargılamadan akıp gitmelerine izin verirsiniz. Mantra meditasyonu sırasında, zihninizi ana bağlı tutmak için “om” gibi bir kelimeyi veya sesi tekrarlarsınız. Yoga ve Tai Chi, sırasıyla pozları ve nazik hareketleri derin nefes alma ve içe odaklanmış düşüncelerle birleştirir.

Bu tür bir zihinsel durgunluk hakkında doğal olarak güçlü bir şey var. Ancak meditasyon beyni sadece sakinleştirmez, aynı zamanda değiştirir. Beyin taramaları, araştırmacılara bunun nasıl olabileceğine dair ipuçları veriyor. Sekiz haftalık bir meditasyon programından sonra alınan MRG görüntüleri, stres tepkisinin daha iyi düzenlenmesiyle ilişkili olabilecek amigdalada belirgin bir küçülme olduğunu ortaya koyuyor.

Normalde, beynin küçülmesi, daha zayıf bilişsel sonuçlara karşılık gelir. Ancak amigdala söz konusu olduğunda daha küçük, daha iyi olabilir, çünkü daha büyük bir amigdala, daha yüksek stres ve kaygı seviyelerine işaret eder.

Harvard sinirbilimcisi Sara Lazar, meditasyonun beyne faydalarını keşfeden ilk araştırmacılardan biriydi. Meditasyon yapmayanlara kıyasla, meditasyon yapanların daha kalın bir kortekse sahip olduğunu buldu – beynin planlama ve karar verme gibi yürütme işlevleri için gerekli olan bir bölge.

Aslında, meditasyon yapanlardaki korteks, 20 yaş daha genç bireylerinkine benziyordu. Bu da meditasyonun bu bölgedeki yaşa bağlı küçülmeyi telafi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürdü. Daha sonraki araştırmalarda, Lazar ve meslektaşları beyinde, travmadan kurtulan insanlarda daha küçük bir alan olan hipokampusta ve beyinciğin empati ve şefkat ile ilişkili bir bölgesinde değişiklikler de dahil olmak üzere başka yapısal değişiklikler de kaydettiler.

Meditasyon terapisinin faydaları

Meditasyon terapisi, derin bir odaklanma ve psikolojik rahatlama kombinasyonu ile sağlığınıza birçok fayda sağlar. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydalar şunlardır:

 • Gevşeme ve enerji yenileme
 • Stres ve kaygıdan uzaklaşmak
 • Duygusal sağlığı desteklemek
 • Artan odaklanma
 • Artan farkındalık
 • Farklı ilişki biçimlerinin geliştirilmesi
 • Negatif bağımlılıkları bırakmak
 • Artan uyku kalitesi
 • Vücuttaki ağrı noktalarını yönetmek
 • Kan basıncı dengesi

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR