Sorularla Migren: Migren nedir, belirtileri nelerdir?

Sorularla Migren: Migren nedir, belirtileri nelerdir?

Dünya Başağrısı Cemiyetinin sınıfladığı 200’den fazla baş ağrısı çeşidi var. Bunların içinde migren gerek sıklığı, gerekse de yarattığı iş gücü kaybı ve şiddetli oluşu nedeniyle en sorun yaşadığımız başağrısı tipidir.

Toplumda %16 sıklığında görülüyor, ülkemiz nüfusuna bakınca 8 milyon migren hastası var. Ayrıca kadınlarda 3 kat daha sık, bunun da anlamı yaklaşık 4 kadından biri migrenli. En sık aktif yaş grubunu, 30-49 yaş arasını ilgilendiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre migren tüm hastalar içinde 2. özürlülük, hatta genç kadınlarda 1. özürlülük nedeni, o kadar şiddetli ve sosyal hayatı, iş ilişkilerini ciddi derecede etkileyen bir hastalık.

Migren ağrıları

Migren ağrıları ataklar halinde gelir. Klasik olarak 4-72 saat süren bulantının, ışık ve ses hassasiyetinin eşlik ettiği, zonklayıcı bir ağrı olarak tanımlasak da migren baş ağrısından çok öte bir hastalıktır.

Atak döneminde vücutta bir takım değişiklikler oluyor ve biz bunları aslında ağrıdan önce hissetmeye başlıyoruz ancak belki de farkında olmuyoruz. Günler öncesinden başlayabilen sık idrara çıkma, konsantrasyon sorunları, duygudurum değişiklikleri ile başlayarak, dakikalar öncesinde görsel, duyusal, ve konuşma problemleri olabiliyor. Sonrasında ise ağrı başlıyor ve ciddi bir yorgunluk devam edebiliyor.

Migren ağrıları aslında atak döneminin bir parçası, öncesinde ve sonrasında yaşadıklarımızla, neredeyse tek atakla birkaç günümüz olumsuz etkileniyor. Ataklar arasında oluşan fiziksel ve duygusal etki ile gündelik hayat düzenini ciddi etkiliyor. İyileşme sürecinde devam eden yakınmalar, bir sonraki atağım ne zaman gelecek endişesi, başkalarına yük olacağım endişesi ve potansiyel tetikleyicileri yönetmek, gündelik hayat düzenimizi olumsuz etkiliyor.

“MİGREN SADECE BİR BAŞ AĞRISI DEĞİLDİR”

Migren nedir?

Yakınmalarınız migren ataklarınızdan çok önce sessizce başlayabilir

Migren ataklar sadece başlangıçtır

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR