Beyin Sağlığı Hakkında Genel Bilgiler

Beyin vücudumuzun kontrol merkezidir, anıların, düşüncelerin, duyguların ve çok daha fazlasının kaynağıdır. Göremesek veya hissedemesek de bu kritik öneme sahip organ; hastalıklar, yaralanma, yetersiz beslenme ve toksik ortamdan zarar görebilir.

Beynimizi sağlıklı bir beslenme düzeni ile desteklemek ve düzenli fiziksel aktivite, bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar beynin korunmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir diyet, egzersiz, huzurlu uyku, sosyal ilişkiler ve zihinsel aktiviteler beyin sağlığına katkıda bulunur.

Beyin sağlığı konusunda sık sorulan sorular

1. Beyninizin işlevselliğini nasıl geliştirebilirsiniz?

Beyin egzersizi yapmak sinir hücrelerinin birbirleriyle sağlıklı iletişim kurmasını sağlamanın en etkili yollarından biridir. Beyninizi meşgul ve çalışır durumda tutmak için yeni şeyler öğrenmeli, okumalı, kelime veya sayı bulmacalarını denemelisiniz. Fiziksel egzersiz, beyin işlevini artırmaya yardımcı olabilir.

Omega-3 bakımından zengin, dengeli bir beslenme düzeni önemlidir ve aşırı sigara ve alkol alımı kısıtlanmalıdır. Güçlü sosyal ilişkilerin korunması beyin fonksiyonlarını büyük ölçüde geliştirebilir.

2. Beyin sağlığınız için bir kontrol var mı?

Beyin sağlığınız; yıllık check-up kontrollerinizde tartışılması gereken bir konudur. Hafızanızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Beyin tümörleri veya diğer anormallikleri kontrol etmek için MR veya BT taraması yapmak gerekebilir. Ayrıntılı hafıza testi gibi bir anket, kognitif bozulma veya demans taraması için kullanılabilir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın