CoQ10 (Koenzim Q10) Migren Ağrılarına Çözüm Bulmayı Hedefler

CoQ10, ağrı oluşturan bileşiklerin seviyelerini azaltarak migren ağrısın hafifletir. Yapılan çalışmalar, CoQ10’un migren süresini ve sıklığını %50’den fazla azalttığını göstermektedir.

Migren genellikle standart ilaçlarla önlenmesi ve tedavisi zor olan şiddetli ağrılar üretir. Migren ilaçları her zaman tüm hastalarda etkili olmayabilir ve yan etkileri de olabilir.

2018 yılında yayınlanan bir çalışmada, koenzim Q10’un (CoQ10) migren baş ağrılarının sıklığını, şiddetini ve süresini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışma, CoQ10’un beyindeki ağrı ve iltihaplanma ile ilişkili peptidin seviyelerini düşürerek çalıştığını göstermiştir. Buna kalsitonin geni ile ilişkili peptit (CGRP) denir. İlaç şirketleri, bu peptidi bloke ederek çalışan ilaçlar geliştirme sürecindedir. CoQ10, CGRP’yi engelleme işlevi görür.

Migren Hakkında Ne Bilmek İstiyorsunuz?

2018’de yapılan bir çalışmada, CoQ10 takviyelerinin migren frekansını, şiddetini ve süresini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

 • CoQ10 bunu, sinir uçlarından kaynaklanan ve beyni çevreleyen dokularda ağrıyı tetikleyen bir sinyal molekülü olan CGRP’nin kan seviyelerindeki önemli düşüşleri ile gerçekleştirmiştir.
 • CGRP seviyelerini düşürme yöntemi, migreni önlemek ve tedavi etmek için güçlü ve yeni bir yoldur.

Migreni Önleme

Araştırmacılar migren ağrıları ve iltihaplanma ile ilişkili raporlar ve CoQ10’un bazı anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteren çalışmalarla. CoQ10’un migren için olası bir tedavi seçeneği olup olmadığını görmek için daha derine inmeye başladı.

Migren hastalarının yaklaşık üçte birinde CoQ10 eksikliği var. CoQ10 seviyelerinin normal aralığa getirilmesi baş ağrısı sıklığını azaltabilir.

Yapılan çalışmalar, CoQ10’un (günlük 150-300 mg’lık dozlarda) migren hastalığına yardımcı olabileceğini göstermiştir:

 • Migren ataklarını önleme.
 • Migren ağrı sıklığını günde %50’den fazla azaltma.
 • Aylık baş ağrısı sıklığını %50’den fazla azaltma.
 • Herhangi bir yan etkisi olmadan etkili olma.

CoQ10’un etkinliği ve güvenliğini destekleyen kanıtlar o kadar ilgi çekicidir ki, 2015 itibariyle Kanada Baş Ağrısı Derneği, CoQ10’u migren önleme için güçlü bir öneri alan bileşikler listesine dahil etmiştir. Daha yakın zamanlarda, 2018’de yayınlanan bir çalışma, CoQ10’un migren ağrılarının tedavisindeki rolünü doğrulamış ve ayrıca bu etkileyici sonuçları nasıl ürettiği hakkında önemli bilgiler ortaya koymuştur. Migren için ağrı kesici almanın, durumunuzu ne kadar zora sokacağını düşünmek önemli bir ilerlemedir. Bu çalışma CoQ10’un migren rahatlaması için sağladığı faydalar hakkında daha önceki araştırmaları doğrulamıştır. Bu çalışmada CoQ10’un ubikinonon formu kullanılmıştır. Ubikinol adı verilen gelişmiş bir form, çok daha yüksek CoQ10 kan seviyelerine izin verir, böylece daha düşük bir ubikinol dozu sağlar.

Ağrı Kontrolü

Koenzim Q kullanan kişilerde migrende rolü olan iki bileşiğin düzeylerinin düştüğü gözlendi. Bunlardan biri, inflamasyon belirteci olan TNF-alfa idi. Bu, belirteç CoQ10’un migrenle savaşmasının bir yolunun iltihabı azaltmak olduğunu gösterir. Bu durum, yapılan çalışmaların migren ve iltihaplanma arasında bir bağlantı gösterdiğini göz önüne aldığımızda mantıklıdır.

İkinci bileşik, kalsitonin geni ile ilişkili peptittir (CGRP). CGRP sinir hücrelerinde üretilir ve ağrı sinyallerinin aracısı olarak kabul edilmektedir.

CGRP’nin migren baş ağrılarına yakından bağlı olduğu görülmektedir ve CoQ10, TNF-alfa ile birlikte CGRP’yi düşürmektedir.

CGRP Beyinde Nasıl Çalışır?

Ağrı, insanların tıbbi yardım aramasının en yaygın nedenidir, ancak hala bu konuda anlamadığımız çok şey var. Özellikle migren ağrısı tıpta zor bir alandır. Mevcut migren tedavileri tüm hastalarda etki etmezler veya tedavi etmezler ve birçoğunun istenmeyen yan etkileri vardır.

Şu anda, migrenin en az iki faktör içerdiği görülmektedir:

 • Beynin normal uyaranlara aşırı duyarlılaşması ve
 • Beynin içinde ve çevresinde oluşan inflamatuar yanıt.

CGRP, beyinde salgılandığında ağrıya hassas kan damarlarının genişlemesine neden olur. CGRP o kadar güçlü ki, intravenöz olarak enjekte edildiğinde, migreni olan kişilerin %65’inde migren ataklarına neden olur.

Migren hastaları için heyecan verici bir haber ise, CGRP salınımını azaltarak migren ağrılarını önlemenin veya tedavi etmenin mümkün olmasıdır.

2017’de meta-analiz 6.800’den fazla hasta ve 13 çalışma verisini bir araya getirdi. Bu büyük inceleme, CGRP’nin bloke edilmesini, inhibe edilmesini veya üretimini azaltmayı içeren stratejilerin üç temel yolla bir plasebodan daha üstün olduğunu buldu:

 • Migren ağrısını 2 saat içinde hafifletmek (hızlırahatlama sağlamak).
 • Ağrıyı 24 saate kadar uzak tutmak (kalıcırahatlama sağlar).
 • Migrenin belirgin bir özelliği olan ışığa ve sese karşı artan hassasiyeti engellemek.

Bu veriler ilaç şirketlerini CGRP baskılayıcı ilaçlar geliştirmeye itti. Ve aslında günümüzde migren aşısı olarak tabir ettiğimiz ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım
  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın