Dikkat/Odak Sağlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Dikkat ve odaklamayı nasıl en üst düzeye çıkarabilirim?

Yeterli egzersiz yaptığınızdan ve uykunuzu aldığınızdan emin olarak odaklanma yeteneğinizi en üst düzeye çıkarın. Hareketsiz ve yorgun olmak dikkat sürenizi engelleyecektir.

Su tüketin, takviye şeker tüketimine dikkat edin ve aşırı kafein tüketmekten kaçının, çünkü bu durum dikkat dağınıklığına yol açabilir. Bunun yerine, odaklanmak için nane gibi bir bitkisel çay deneyin. Vinpoketin, yeşil yulaf ve pregnenolon gibi nörohormonlar gibi diğer bileşenler de odağı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

2. Dikkatinizi dağıtacak şeylerden nasıl kaçınabilirsiniz?

Telefonlarımız büyük bir oyalama kaynağı. Sürekli olarak aldığımız bildirimler yaptığınız işlere odaklanmanızı zorlaştırıyor. Odaklanmaya çalışıyorsanız, sürekli telefonunuzu kontrol etme  dürtüsünden kaçınmak için çalışırken telefonunuzu sessize alın ve erişemeyeceğiniz bir yere koyun. Dağınıklık veya gürültü gibi diğer dikkat dağıtıcı unsurları ortamdan kaldırın. Kendinize somut hedefler belirleyin, liste oluşturun ve ilerledikçe bu listeyi kontrol edin; daha iyi verimlilik için her seferinde bir görevi yerine getirmeyi ve tamamlamayı deneyin. Önemli olan, kendinize periyodik molalar vermeniz: yürüyüşe çıkın, sağlıklı bir atıştırmalık yiyin veya bir iş arkadaşınızla konuşun (ancak bir zaman sınırı belirlediğinizden emin olun!).

3. Nasıl odaklanabilirim?

Daha iyi odaklanma için sağlıklı bir beslenme düzeni, egzersiz, uyku ve bol su tüketimi şarttır. Öğle yemeğinden sonra ağırlığa neden olabileceğinden, gün boyunca çok ağır yemeklerden kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, daha yeşillik ağırlıklı bir öğle yemeği deneyin. Dikkatli olun, meditasyon, yoga veya Tai Chi sakin olmanıza ve daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilir. Nane gibi bitkisel çaylar da kafeinden beklediğimiz odaklanmayı sağlayabilir. Ve eğer kendinizi odaklanamıyor halde bulursanız, bir ara verin! Daha sonra kendinizi daha tazelenmiş ve işinizle başa çıkmaya hazır hissedeceksiniz.

Odaklanmak için En İyi Altı İpucu

1. Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırın

Metinler, e-posta pingleri veya sosyal medya bildirimleri olsun, bu kesintileri ortadan kaldırmak odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

2. Erken Kalkın ve işlerinizi önceliklendirin

Sadece 15 dakika olsa bile daha erken uyanma alışkanlığını geliştirin. Gelecek günü planlamak için bu ekstra zamanı kullanın.

3. Liste yapın

Gün boyunca neyin üzerinde çalışılacağınıza dair hızlı ve kolay bir listeye sahip olun böylelikle daha rahat organize olacaksınız.

4. Her seferinde bir görevle tamamlayın

Böyle çalışmanız işinizi daha az zamanda daha az hatayla ve daha verimli gerçekleştirmenizi sağlar.

5. Hazır olun ve işe başlayın

Yapılacaklar listenizdeki bir öğeye başlamadan önce bir zamanlayıcı ayarlayın. O zaman diliminde odağınızın % 100’ünü verin.

6. Pozitif kalın

Listenizdeki her şeye ulaşmadınız (veya bu listeyi tamamen mi unuttunuz?) Hataları, başarısızlıklardan ziyade gelişim fırsatları olarak görün.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın