Hafif Kognitif Bozukluk

Hafif Kognitif Bozukluk (HKB) Alzheimer hastalığı için erken belirtilerdir. HKB görülen kişilerin 3’te biri demansa ilerliyor. Öyleyse siz de yakınmaları nasıl tanıyacağınızı öğrenin ve beslenme düzeni, yaşam tarzı değişiklikleri ve hafıza takviyeleri ile bu tabloyu tersine çevirin.

Bir şey almak için odaya giriyorsunuz ama aniden ne alacağınızı unutuyorsunuz, anahtarlarınızı koyduğunuz yeri karıştırıyorsunuz, konuşurken kelimeler aklınıza gelmiyor, sık sık ‘şey’ demeye başlıyorsunuz. Tabii bu anlattıklarımız çok yoğun tempoda çalışıyor veya çok stresli iseniz zaman zaman başınıza gelebilir.

Hafif Kognitif Bozukluk aslında normal sağlıklı bir beyin ile yaşlanarak Alzheimer hastalığına giden beyin arasında kalmış gri bölge gibidir.

Neden Hafif Kognitif Bozukluk?

Beyin haritalama incelemelerinde bazı değişiklikler dikkati çekmiştir:

  • Beyindeki hücre kaybından kaynaklanan atrofi veya küçülme,
  • Demiyelinizasyon , sinir hücrelerini çevreleyen kılıfın kaybı:  Miyelinasyon veya nöronların etrafındaki kılıfın gelişimi 30 yaşına kadar devam eder; bundan sonra kılıfın demiyelinizasyonu veya bozulması başlar. Bazı kişilerde bu çok hızlı ve ilerleyici olabilir.
  • İskemi, kan akışının kısıtlanması,
  • Kalsifikasyon , kalsiyum birikintilerinden kaynaklanan dokunun sertleşmesi.

Hafif Kognitif Bozukluk için Neler Yapabilirsiniz?

Hafif Kognitif Bozukluğun önlenmesi ve tedavisi, davranış değişikliği, tıbbi koşulların agresif yönetimi ve kognitif kayıp ileri aşamalarında olduğunda, Beyin 360 Kliniğinde hızla aksiyon alan doktorların desteğini içeren çok yönlü bir yaklaşımdır.

Hayatınızı Değiştirin, Fikirlerinizi Değiştirin

Beyin ve ruh sağlığının evrensel bir özelliği varsa bu yaşam tarzıdır. Her gün ne yediğimiz, egzersiz yapıp yapmadığımız ve vücudumuzu takviyelerle nasıl desteklediğimiz konusunda yaptığımız seçimler, ne kadar süre yaşadığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Hafif Kognitif Bozukluk dahil olmak üzere herhangi bir sağlık şikayetini ele almanın en iyi yolu, ilk etapta bundan kaçınmaktır. Gökkuşağının her rengini temsil eden gıdalar bakımından zengin bir beslenme düzeni, arızaları önleyebilen ilk savunma hattıdır.

Sağlıklı yaşam aynı zamanda tıbbi sorunların şiddetini de azaltabilir ve bunları tersine çevirmede de etkili olabilir. Özellikle ailenizde risk taşıyorsanız erkenden hafıza güçlendirici takviye serumlarından destek almanızı öneriyoruz.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın