Kronik Yorgunluk Sendromu ve Uykusuzluk Nasıl Önlenir?

Enerji, evreni oluşturan bir etkendir. Vücudumuzda var olan enerji, tükettiğimiz besinlerden elde ettiğimiz kaloriden üretilir. Kendimizi enerjik hissetmemiz, uyku sağlığı, genel sağlık durumu, ruh hali ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin alınması gibi birden çok faktöre bağlıdır. Vücudunuzun enerji üretimini, sağlıklı beslenerek destekleyebilirsiniz. Tiroid hormonları, kronik yorgunluk sendromu ve uykusuzluk problemleri enerji seviyelerimizi etkileyebilecek sayısız nedenden sadece birkaçıdır. Enerjimizi arttırmak için hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile vücudumuza gerekli enerjiyi sağlayabiliriz.

Enerji Yönetimi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. Enerji Düşüklüğüne Ne Sebep Olur?

Düşük enerjinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler ciddi bir sağlık sorununu işaret ediyor olabilir, bu nedenle enerjiyi artırmak için takviye almadan önce bir doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Düşük enerjinin nedenlerinden bazıları düşük tiroid fonksiyonu, anemi, adrenal disfonksiyon, kan şekeri düzensizliği, enfeksiyonlar, uyku apnesi, uykusuzluk veya strestir. Hücrelerimizin enerji üretme kabiliyetine müdahale eden bu faktörlerin çoğu düşük enerjiye neden olur.

2. Sık sık yorgun hissetmek hangi vitaminlerin eksikliğinin belirtisidir?

B12 ve demir eksikliği hem anemi hem de yorgunluk ile ilişkilendirilir. Pek çok insan B12 takviyesi kullanır, ancak toksik etkilerinden habersizdir. Kullanılan ilaçların vücudumuzda emilim hızı yaşla birlikte azalır. Diğer yandan, demir eksikliği bir kan testi ile doğrulanmadıkça yorgunluk hissi nedeni ile demir takviyesi yapılmamalıdır.  Çünkü aşırı miktarda demir almak vücutta oksitlenme yapar.

3. Enerjimi nasıl yükseltebilirim?

Hücrelerimizin ATP şeklinde enerji üretme yeteneğini desteklemek, daha fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye sahip olmamıza yardımcı olabilir. CoQ10 hücrelerimizdeki enerji üretim merkezi olan mitokondrilerin daha verimli çalışmasına yardımcı olur, böylece daha fazla ATP üretmelerini sağlar. Son olarak, stresi yönetmek daha enerjik hissetmemize yardımcı olabilir. Ashwagandha bitkisinin hem zihinsel hem de fiziksel olarak stresle başa çıkmamıza yardımcı olduğu bilinmektedir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın