L-Theaninein Beyne Faydaları

Stres yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilir ve ölüm riskini artırabilir. Yeni bilimsel çalışmalar, yeşil çayda doğal olarak bulunan bir amino asit olan L-theaninin, vücudun stresini ve inme riskini azaltabileceğini hatta inme meydana gelirse beyin hasarına karşı koruyabileceğini göstermektedir.

Yeşil çayda bulunan bir amino asit olan L-theanine, beyindeki glutamat reseptörlerindeki uyarıcı uyaranları engelleyerek, engelleyici, rahatlatıcı nörotransmitter GABA’nın üretimini uyararak kaygıyı azaltır. Ancak reçeteli anti-anksiyete ilaçlarının aksine, L-theanine, uyuşukluğa neden olmadan veya motor davranışları bozmadan stresi azaltır.

L-Theanine İnme Etkisini Azaltır

İnme, beynin bir kısmında ani bir kan ( iskemi ) tıkanmasının sonucudur , bu da büyük kimyasal streslere, aşırı eksitotoksisiteye ve sonunda beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Son yapılan araştırmalar, L-Theaninin hem inme riskini önlemek hem de meydana geldiği zaman yol açtığı zararı azaltmak için yararlı olabileceğini göstermektedir. L-theanine, vücudu, inme sırasında ani dolaşım kaybından sonra ortaya çıkan kanın yeniden dağıtılması veya yeniden doldurulmasının hasarından korur. Hayvan çalışmaları, bir inme indüklenmesinden yaklaşık 12 saat sonra L-theanine uygulamasının beyin hücrelerini koruduğunu ve hasarlı beyin bölgelerinin boyutunu azalttığını göstermektedir. İnmeden 24 saat sonra bile tedavi nörolojik durumu iyileştirebilir.

L-Theanine Şizofreniyi İyileştirmede İyi Bir Rol Oynayabilir

Şizofreni, kelimenin tam anlamıyla, acı çekenlerin gerçeklikten kopma yaşadığı bir “bölünmüş zihin” olarak bilinen bozukluklardan biridir. Şizofreni hastalarında halüsinasyonlar, sanrılar ve paranoyak bir düşünce hem de körleşmiş duygular ve azalmış konuşma kapasitesi yeteneği kaybı ile karşılaşabilirsiniz. Belki de şizofreni beyin hücrelerine eksitotoksik hasar içerebileceğinden, L-theanine son zamanlarda bu hastalığı olan hastalarda insan çalışmalarının odağı olmuştur.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın