Emzirmek annelerin kalp damar hastalık riskini azaltır

Emzirmek annelerin kalp damar hastalık riskini azaltır

Journal of the American Heart Association dergisinin son sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, emziren kadınların emzirmeyenlere oranla kalp hastalığı, beyin felci veya kardiyovasküler hastalıktan ölüm oranları daha düşük bulundu.

Araştırma, yaklaşık 1,2 milyon kadın üzerinde yapıldı ve emzirme ile annenin kalp damar hastalıkları riski arasındaki ilişki değerlendirildi. Kadınların yaşamları boyunca ne kadar süre emzirdikleri, doğum sayısı, ilk doğum yaşı ve kadınların daha sonraki yaşamlarında kalp krizi veya felç geçirip geçirmediği hakkında bilgiler değerlendirildi.

Hiç emzirmemiş kadınlarla karşılaştırıldığında, yaşamları boyunca emzirdiklerini bildiren kadınların kalp damar hastalıkların gelişme riski %11, koroner kalp hastalığı geliştirme olasılığı %14, felç geçirme olasılığı %13 düşük bulunmuştur. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin en az altı aylık olana kadar yalnızca anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Ayrıca, dünya çapında yürütülen araştırmalardan elde edilen bulgular, emzirme dostu çalışma ortamları ve ailelere doğum öncesi ve sonrası emzirme eğitimi ve programları gibi emzirmeyi teşvik etme ve destekleme programlarının ihtiyacını vurgulamaktadır.

Bir annenin, emzirerek bebeği için en uygun beslenmeyi sağlarken aynı zamanda kişisel kalp hastalığı riskini de azalttığını bilmesi oldukça motive edicidir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın