İlişkilerde partnerimizi nasıl daha iyi anlayabiliriz?

İlişkilerde partnerimizi nasıl daha iyi anlayabiliriz?

Sık sık ilişkilerimizde sorun yaşıyor ve kavgalara şahit oluyoruz. Kadınlar ve erkekler her zaman aynı sevgi dilini kullanmazlar.

Kadınlar olaylara ve konuşmaya daha manalı anlamlar katarak ve dolaylı bir iletişim tarzı sergilerken erkekler daha düzdür. Söylemek istediklerini direk söylerler. Cümlelere anlamlar yüklemezler. Tam da bu noktada kullandıkları farklı diller iletişim kazalarına yol açabilmektedir. Oysa birbirimizin sevgi ve iletişim dilini kavrayabilirsek işler çok kolaylaşacak.

İlişkilerde bazılarımız konuşarak, bazılarımız dokunarak, bazılarımız duygularımızı dışa vurarak, bazılarımızsa küçük hediyeler aracılığıyla iletişim kurmayı tercih ediyoruz. Kendi iletişim tercihinizin aşağı yukarı nasıl olduğunu bilirsiniz. Peki ama partnerinizinkini biliyor musunuz?

Beş sevgi dili

Sarılmak, dokunmak, el ele tutuşmak gibi fiziksel temas ikili ilişkileri güçlendiren en iyi beş sevgi dilinden biri olarak tanımlanıyor. İlişkileri güçlendirmek ve huzurlu olmak için kişisel gelişim kitapları, meditasyon eğitimleri işe yarayabilir belki ama huzurlu ve mutlu uzun bir ömür için en önemlisi önce ne hissettiğinize odaklanmanızdır. Çünkü hissettiğiniz duygu olumsuz ise onu tamir etmekle baş etmeniz gerekiyor. İlişkileri güçlendirmek için aslında birçok öneri var; daha fazla zaman geçirmek, ortak paylaşımlarda bulunmak, bol bol fikir alışverişi, sık sık sevgimizi dile getirmek gibi.

Uzun dönemli ilişkiler aslında kendine has ortak bir dil geliştirir. Aynı yolla kişiler arasında beş sevgi dili gelişir:

 • Fiziksel temas
 • Kaliteli zaman geçirmek
 • Hediyeleşmek
 • Hayatı kolaylaştırmak
 • Sevgi sözleri ile iletişim kurmak

Bu beş sevgi dilinden en etkilisi fiziksel temastır. Sevdiğin insanla kavga etmek dozunda yapıldığı oranda sağlıklıdır.

Uzun soluklu ilişki ipuçları

Partnerinizin size hangi sevgi dili ile yakınlaştığını anlar ve o sevgi dili ile davranırsanız daha tatminkar ve uzun soluklu bir ilişkiye kavuşursunuz. Tersine partnerinizin farkında bile olmayacağı bir sevgi dili seçerseniz zaman ve enerjinizi boşa harcamış olursunuz. Sevdiğiniz sizi duymayacak ve anlamayacaktır. Partnerinizi mutlu etmeye odaklanmak sizi de mutlu edecektir.

Bu beş sevgi dilini iş yerinde arkadaş ve patronunuza karşı da kullanabilirsiniz ancak unutmayın gerek iş hayatında gerek ikili ilişkilerde beş sevgi dilinin beşini de karşınızdaki kişinin o anki psikolojisine bağlı olarak zaman zaman kullanmanız gerekebilir.

Öncelikle ilişkinizi “ben” dilinden “biz” diline çevirmelisiniz. Biz dili iletişim sırasında egonuzu bir kenara bırakmanızı sağlayacak ve iletişimi kolaylaştıracak. Öğrendiğiniz bu beş sevgi dili yanı sıra ilişkinin başka ihtiyaçları da var; iyi dinleme becerisi, herkesin kendine kişisel zaman ayırmasına izin vermek gibi.

Peki, siz kendi sevgi dilinizin tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? İnternette aslında “Love Language Quiz” adı altında çok fazla yurtdışı site var. Yabancı diliniz varsa kendinizi test edip fikir edinebilirsiniz. Tabii aslında biraz kendinizi dinlediğinizde, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı belirlemeniz sevgi dilinizi anlamanız için yeterli olacaktır.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın