Kronik Migren

Kronik migrenden söz etmeden önce baş ağrınızın migren olup olmadığını değerlendirelim. Baş ağrılarınız sıklıkla tek taraflı başlıyorsa, yaptığınız tüm aktiviteler etkileniyor, ev işlerinizi yapamaz hale geliyor, bilgisayarınıza televizyona cep telefonunuza bakmakta zorlanıyorsanız, karanlık bir ortam istiyorsanız, televizyonun hatta küçük çocuğunuzun sesi bile size dayanılmaz geliyor sessizlik istiyorum diyorsanız ve bu ağrı sanki beyninizde damar atar gibi zonklayıcı ise evet sizin migreniniz var demektir.

Migren ağrılarının tedavileri

Migren ağrıları için biz hekimler farklı tedaviler yapıyoruz ve bu tedaviler için özellikle ağrınızın ne sıklıkta olduğu bize tedavi seçeneği konusunda yardımcı oluyor. Eğer migren ağrılarınız ayda 3-4 ‘ü geçmiyorsa sadece ağrı sırasında kullanacağınız ilaçlar veriyoruz.

Ayda 4’den daha sık ağrı yaşıyorsanız biraz daha dikkatli davranıyor ve ağrınızın gelmemesi için geçici bir süre her gün kullanacağınız tedavi düzenliyoruz. Ama ne zamanki ağrılarınız ayda 15 gün ve daha sık oluyor, işte bu durumda alarm zilleri çalıyor demektir.

Migren yakınmaları

Migrenli kişiler genellikle ilk ağrıları başladığı dönemlerde seyrek ağrı yakınmaları yaşarlar. Ancak zamanla özellikle doğru tedavi yapılmadığında bu ağrılar sıklaşır ve bir süre sonra kronikleşerek dayanılmaz hale gelir. Eğer 6 aydan uzun süredir ayda en az 15 gün ağrınız oluyorsa kronik migreniniz var demektir.

Kronik migren tablosu

Kronik migren biz hekimler için çok daha sıkıntılı bir tablodur. Kronik migrenli kişilerde tedavi daha zordur. Ve bu kişiler sıkça ağrı atakları için çok fazla ağrı kesici kullanırlar. Öncelikle ağrı kesicilerden hastayı kurtarmak çok çok önemlidir.

Kliniğimde maalesef ki sıklıkla bu tür baş ağrıları olan kişileri görüyorum. Zaman içinde yanlış ya da eksik tedavilerle ağrıları müzminleşen ve bir sürü ağrı kesici kullanan baş ağrısı hastaları. Ancak pekâlâ bu hastaların yoğun bir tedavi programı ve yaşam şekli değişikliği düzenlemesi ile ağrılarından kurtulmaları mümkün.

Kronik migren tedavisi

Hızlı bir bakışla 6 aydan uzun süredir ayın en az yarısını baş ağrısı ile geçiriyorsanız kronik migreniniz olabilir. En kısa zamanda doğru hekime başvurmalısınız.

Kronik migren hastalarının tedavisinde öncelikle amacımız hastayı ağrı kesicilerden kurtarmak ve migreni tetikleyen nedenleri ortaya koyarak tedavi etmek olmalıdır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın