Migren için 5 vitamin desteği

Migren için 5 vitamin desteği

Migren yakınmaları günlük hayatınızı çok zorlaştırabilir. Bu yoğun baş ağrıları ışığa ve sese karşı hassasiyete ve mide bulantısına yol açar. Migren için verilen bazı ilaçlar istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Fakat sevindirici bir haberimiz var; belki deneyebileceğiniz alternatif doğal tedaviler vardır.

Bazı vitamin ve takviyeler migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Ancak unutmayın bazen migrenin tedavisinde kullanılan stratejiler bir hastaya fayda sağlarken başka bir hastada etkili olamayabilir. Doktorunuzun size fayda sağlayabilecek bir tedavi planı sağlaması burada çok önemlidir.

B-2 vitamini (riboflavin)

B-2 vitamini migren tedavisinde, hücrelerin enerji metabolizmasına etki gösterir. Uluslararası ‘Vitamin and Nutrition Research’ dergisinde yayınlanan bir araştırmada B-2 vitamininin herhangi bir ciddi yan etkisi olmadan, migren ataklarının sıklığının ve süresinin kısaltılmasında pozitif bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Eğer B-2 takviyesi almaya karar verirseniz, günlük 400 mg B-2 vitamini almayı hedeflemelisiniz.

Magnezyum

Amerikan Migren Derneği göre günlük dozu 400 ile 500 mg arasında değişen magnezyumun migreni önlemede etkili olabileceğini söylüyor. Özellikle adetle ilişkili migren ve auralı ya da görmede değişikliklerin gözlendiği migren tiplerinde etkili olduğunu söylüyor. Magnezyumun migrene etkisi üzerine bir araştırmada, migren ataklarının magnezyum eksikliği ile ilişkilendirilebileceği üzerinde duruluyor.

D Vitamini

Araştırmacılar D vitaminin migrendeki rolünü incelemeye yeni başlıyor. Ve görülen D vitamini takviyesinin migren ataklarının sıklığını azaltmaya yardımcı olabileceği yönünde. Ancak takviyeleri almadan önce doktorunuza vücudunuzun ne kadar D vitaminine ihtiyacı olduğunu sorun.

Koenzim Q10

Koenzim Q10 (CoQ10) enerji üretilmesine yardımcı olması, hücreleri oksidatif stres hasarından koruması gibi vücut için önemli fonksiyonları olan bir maddedir. Migren ataklarının sıklığının azaltılabilmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor. Amerikan Baş Ağrısı Cemiyeti kılavuz kitabına göre migrende etkili tedaviler grubunda değerlendirilmektedir. Ve bilimsel tedavi kılavuzlarına alınmış bir tedavi seçeneğidir. Dozu g,nde 200-400 mg aralığında olmalıdır. Bu takviye bazı ilaçlarla ya da takviyelerle etkileşime girebilir dolayısıyla doktorunuza danışın.

Melatonin

Journal of Neurology dergisindeki bir çalışmada, beyin cerrahisi ve psikiyatri; melatonin hormonunun sıklıkla uyku siklusunu düzenlemede ve migren sıklığını azaltmada önemli olduğunu göstermiştir. Çalışma melatonin, migren profilaksisi için verilen fakat yan tesirleri bulunan amitriptylinden genel olarak daha iyi tolere edilebildiğini ve çoğu durumda daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada kullanılan doz günlük 3 mg idi. Melatoninin ucuz ve kolay bulunması ona bir avantaj daha sağlar. Ortalama kullanım dozu 3-12 mg aralığındadır.

Migren için verilen takviyeler ne kadar güvenli?

 • Yeni bir takviyeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bazı vitaminler, mineraller ve diğer takviyeler aldığınız ilaçla etkileşime girebilir ayrıca var olan sağlık sorununuzu kötüleştirebilir.
 • Özellikle hamileler yeni bir takviyeye başlarken dikkatli olmalıdırlar. Bazı ilaçlar hamileler için güvenli değildir.
 • Eğer bir sindirim sisteminizle ilgili probleminiz varsa ya da bir operasyon geçirdiyseniz yeni bir takviye almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Emilimi ile ilgili probleminiz olabilir.

Ayrıca yeni bir takviyeye başladığınızda sonuçları hemen gözlemleyemeyebilirsiniz bunu aklınızda bulundurmalısınız. Etkisini görebilmeniz için en az bir ay devam etmeniz gerekebilir. Eğer takviyeniz migreninizi veya başka bir hastalığınızı kötüleştiriyorsa kullanmayı hemen bırakmalısınız ve hemen doktorunuza başvurmalısınız. Örneğin kafein bazı insanlarda baş ağrısını azaltırken bazı insanlarda baş ağrısını tetikleyebilir. Asla bütün vitamin, mineral ve takviyelerin güvenli olduğu veya aynı kalitede oldukları varsayımında bulunmayın. Örneğin çok fazla A vitamini almak baş ağrısına, mide bulantısına hatta ölüme bile sebep olabilir. Bir takviyeye başlamadan önce ya da farklı bir dozda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sonuç

Vitamin ve diğer takviyeler migren ağrılarınızı azaltmanıza ya da migreninizi önlemenize yardımcı olabilir. Bazı bitkisel takviyeler tedavinizde etkili olabilir. Özellikle öksürük otu kökünü Amerikan Başağrısı Cemiyeti tarafından da onaylanmıştır. Herhangi bir vitamine, takviyeye ya da bitkisel bir ürüne başlamadan önce doktorunuza danışın.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın