Migrenimi tanıyabilir miyim?

Poliklinikte hastalar karşıma geldiğinde “Şikâyetiniz nedir?” diye soruyorum. Aldığım en sık yanıt “Migrenim var.” oluyor. Bazen çok fazla migren tanısı koyuyoruz. Daha geçen gün on yıldır migren tanısı alarak tedavi almış ama ağrıları çok şiddetli devam eden ‘küme baş ağrısı’ dediğimiz bambaşka bir ağrı tipi olan hasta gördüm.

Migrenimi tanıyabilir miyim?

Hastalarımdan aldığım ikinci sık cevap ise ‘baş ağrılarımın psikolojik olduğunu söylediler’ oluyor. Unutmayın psikolojik baş ağrısı olmaz, her ağrının bir organik dediğimiz vücut dengesizliğine yol açan sebebi vardır. Bunu araştırmak lazım.

Migrenim mi var?

Peki, siz kendi baş ağrılarınızın tanısı koyabilir misiniz? Evet, kendi migreninizi tanıyabilirsiniz. Migren tanısı için kendinize şunları sorun; “Ağrınız çoğunlukla başınızın tek tarafında mı?” Migren ağrısı tek taraflıdır, eğer cevabınız iki taraflı ve hatta şakaklarda ise bu ağrının migren olmama ihtimali yüksektir.

Migren belirtileri

Ağrınız damar atar gibi zonklayıcı mı? Şiddetli mi? Migren ağrılarında kişiler ağrı karakterini damar atar gibi zonklayıcı olarak tarif ederler.

Ağrınız sırasında işinizi gücünüzü yapamayacaksınız, sessiz ve karanlık bir ortamda yatmak isteyeceksiniz. İş yerinde floresan ışıklar, bilgisayar ekranı sizi çok rahatsız edecek. O sırada en sevdiğiniz diziyi bile seyredemeyeceksiniz.

Merdiven çıkmak öne eğilmek ağrılarınızı şiddetlendirecek. Mideniz bulanacak, hatta bazen (her zaman değil) kusup rahatlayabileceksiniz. Bu ağrı öyle kolay geçmeyecek, ağrı kesici almak zorunda kalacaksınız.

Tüm bu sorulara cevabınız evet ise sizin migren başağrınız var demektir. Fakat bir dakika! Bu ağrınız yeni mi başladı, o zaman bu migren olamaz. Migreniniz var demek için benzer ağrıların en az 5 kez yaşanmış olması gerekir.

Küme Başağrısı

Benim başağrım hangi tip?

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın