Ağrı Eşiğini Nasıl Yükseltebiliriz?

Ağrı Eşiğini Nasıl Yükseltebiliriz?

Aslında biraz çaba göstererek hem ağrı ile baş etmeyi öğrenebilir hem de ağrı eşiğinizi yükseltebilirsiniz.

İşte size ağrı eşiğinizi yükseltebilmeniz için uygulayabileceğiniz yöntemlerden birkaçı:

Yoga sayesinde ağrı ile baş edebilirsiniz

Hem fiziksel egzersizi hem çeşitli nefes egzersizlerini barındırdığı için ağrı ile baş etmede denenebilecek ideal yöntemlerdendir. Aynı zamanda meditasyon yöntemi de olduğundan zihnin gücüyle ağrıyı aşmanızı sağlayabilir. Yapılan çalışmalar sürekli yoga yapan insanların yapmayanlara oranla ağrı eşiklerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Aerobik egzersizler ağrı eşiğini yükseltir

Aerobik egzersizlerin düzenli yapıldığında zaman içerisinde ağrı eşiğini yükselterek ağrı hissini azaltabildiği kanıtlanmış. Bu durum aerobik egzersizin kişilerin ağrılarını artık katlanılabilir boyutlara getirerek sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağladığını gösteriyor. Özellikle açık havada yapacağınız koşma, bisiklete binme gibi aerobik egzersizlerden bahsediyoruz.

Ahlanıp vahlanma da işe yarayabilir

Bu aslında hemen hemen hepimizin istemsiz yaptığı bir şey. Canımız acıdığında ‘AH!’ veya rahatladığımızda ‘OH!’ deriz ve bunu çoğu zaman farkında olmadan yaparız. Fakat yapılan araştırmalara göre ağrısı olduğunda bunu dile getiren, söylenen hatta lanet okuyan hastaların ağrıyla çok daha kolay baş ettiği ve ağrı eşiklerinin daha yüksek olduğu anlaşılmış.

Başka tarafa odaklanmayı deneyebilirsiniz

Ağrınız olduğunda onu düşünmek yerine başka bir şeye odaklanmaya çalışırsanız ağrıyı daha hafif şiddette hissedersiniz.

Ağrı, karmaşık ve anlaşılması oldukça zor bir deneyimdir. Ağrınızın kaynağını anlayıp, değiştirmek her zaman çok kolay olmasa da ağrıya bakış açınızı değiştirmek sizin elinizde. İşte bu nedenle ağrı eşiğinizi yükseltmek de yine sizin elinizde. Tabii eğer ağrınız gittikçe artan bir şiddette ise ve hayatınızı, günlük rutininizi engelliyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın