Aşırı uyku sağlığımızı olumsuz etkiliyor

Aşırı uyku sağlığımızı olumsuz etkiliyor

Genellikle “uyku bozuklukları” denince akla ilk gelen şey uykuya dalmada, uykuyu sürdürmede güçlük ya da uykusuzluktur. Aslında tersine uykusuzluk kadar fazla uyumak da kişinin genel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Yetişkin bir kişinin ideal uyku saati her gün 7-9 saat arasıdır. Bazılarımız her gece 9 saatten fazla uyuyor ve sabahları hala dinlenmemiş ve yorgun kalkıyoruz. Gereğinden fazla uyumak sizi daha yüksek hastalık ve hatta ölüm riskine sokabilir. Aşırı uyku aslında altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi veya sebebi olabilir.

Uyku hızla büyüyen bir araştırma alanı, dinlenmenin bedeni ve zihni nasıl etkilediği hakkında her geçen gün daha fazla şey öğreniyoruz. Uykunun vücudun kendini onarıp yenilediği bir dönem olduğu ve az dinlenmenin bir dizi sağlık sorununa yol açabileceği bilinmektedir. Yani, daha fazla uyku daha iyi olmalı, değil mi? Ama hayır öyle değil. Yelpazenin diğer ucunda aşırı uyuma da tersine sağlığı tehdit edebiliyor.

“Doğru” miktarda uyku kişiye özeldir, çünkü bazı kişiler yedi saatte kendilerini iyi hissedebilir ama diğerlerinin biraz daha uzun süreye ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, dokuz saatten fazla uyku, yetişkinler için aşırı uyku süresi olarak kabul edilir.

Aşırı uyumanın nedenleri

Kişinin aşırı uyumasının birkaç nedeni olabilir:

Bir kişi her gece 9 saatten fazla uyuyorsa, uyku kalitesi değerlendirilmeli. Uykunuzun kalitesi kötüyse, yatakta daha fazla zaman geçirmenize neden olabilir.

Uyku Apnesi – uyku apnesi, yaşamı tehdit eden uyku bozukluklarından biridir. Bir gecede onlarca kez solunum durması atakları ile karakterizedir. Bu tür uyku bozukluğu, her gece parçalanmış ve düzensiz uykuya neden olabilir ve ertesi gün artan bir uyuşukluğa yol açarak kişinin fazla uyumasına neden olur.

Depresyon – depresif kişiler kendilerini sürekli yorgun ve halsiz hissederler. Uyumaktan başka bir şey yapacak enerjileri olmadığını düşündükleri için çok fazla uykuya eğilimlidirler.

İlaçlar – bazı ilaçlar aşırı uyumaya neden olabilir ve bu da uyku bozukluklarının gelişmesine yol açabilir. Aşırı uykusuzluk çekiyorsanız ve bunun nedeninin mevcut ilacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuzla konuşun.

Uyku Yoksunluğu – İş hayatı sosyal hayatınız nedeniyle uykusuz günler geçirdiğinizde bir süre sonra vücut telafi etmek için aşırı uyumaya başlayabilirsiniz.

Aşırı uyumanın sağlığa etkisi

Aşırı uyku, vücutta çeşitli olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 • Hafızada etkilenme
 • Depresyon
 • Vücutta kronik iltihaplanma
 • Daha yüksek diyabet riski
 • Daha yüksek kalp hastalığı riski
 • Daha yüksek felç riski
 • Baş ağrıları – Fazla uyuyan insanlar, normal uyuyan insanlardan daha sık baş ağrılarından yakınırlar.
 • Obezite – Bir kişi hiçbir şey yapmadığında metabolizma yavaşladığı için çok fazla uyumak obeziteye veya aşırı kiloya neden olabilir.

9 saatten fazla uyumak REM uykusunda geçirdiğimiz süreyi artırır. İnsanlar sıklıkla 9 saatten fazla uyuduklarında kendilerini daha kötü hissettiklerini söylerler. Buna ‘’uyku yüklenmesi’’ diyoruz. Bu durumda kan basıncı, kalp hızı, nabız hızlanarak aşırı çalışacak ve yine kalp hastalıklarına zemin hazırlayacak. Sonuç olarak; 7 saatten az, 9 saatten fazla uyumamaya özen gösterin.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR