Başağrım var, migren atağım mı tuttu yoksa COVID mi oldum?

Başağrım Var, Migren Atağım mı Tuttu Yoksa Covid mi Oldum?

Eğer daha önce migren tanınız varsa aslında bu ağrınızı tanımanız mümkün. Yeni ağrılarda ise Koronavirüs migrenden farklı özellik gösterir. Beraberinde ateşle birlikte öksürük olabilir ve başağrısını da tetikleyebilir. Koronavirüste başağrısı sıkıştırıcı özellikte ve öksürükle ve ateşle kötüleşen özelliktedir.

COVID-19‘da başağrısının sebebi sıklıkla bağışıklık sistemimizin virüse karşı yanıt vererek sitokin denen kimyasalları salıvermesidir. Sitokinler inflamasyon yapar bu da ağrıyı ortaya çıkarır.

Migren ağrısı Koronavirüsten farklıdır

Migren farklıdır; zonklar, şiddetlidir, ışık ve ses rahatsız eder, bulantı yapar. Migren, COVID-19 ile oluşabilecek başağrısından çok daha şiddetlidir. Ancak bu şiddetli ağrı Koronavirüsü çok şiddetli geçiren hastalarda da olur. COVID-19 akciğerleri etkiler ve bir yakınması da başağrısıdır. Başağrısı inflamasyonun hem erken hem geç döneminde görülebiliyor. Geç dönemde görüldüğünde de tablonun kötüleşmesi ile ilişkilendirilebiliyor.

Migren hastaları da COVID-19’a yakalanabilir

Migren öyküsü olanlar da COVID-19’a yakalanabilir ve başağrısı olabilir tabi. Bu kişilerde başağrısı genellikle ateş, öksürük gibi belirtilerden önce başlayabilir. COVID-19 ile hastaneye yatanların %11-34’ünde başağrısı görülüyor. Bu rakamlar Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Hastalık Önleme Birimi (CDC) tarafından da doğrulanmış rakamlar. CDC’ye göre başağrısı şikâyeti 65 yaş altında daha sık görülüyor.

COVID-19’un başağrısı karakteristik değil

COVID-19’da belirgin karakteristik bir başağrısı özelliği yok. Bu da ayırt etmede güçlük yaratabiliyor. Ama bildirilenlere göre COVID-19 orta şiddette ve bastırıcı, sıkıştırıcı özellikte, bilateral öne eğilmekle kötüleşen bir başağrısına sebep olurken, migrendeki gibi bulantı ve kusmaya sebep olmuyor ve migrende COVID-19’dan farklı olarak ateş belirtisi görülmüyor.

Başağrınız var ve Koronavirüsten şüphe ediyorsanız ateşinizi ölçün, eşlik eden diğer yakınmalarınıza bakın, ateş, halsizlik, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, tat koku kaybı gibi farklı yakınmalarınız varsa mutlaka test yaptırın.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın