Beyin embolisi nedir?

Beyin embolisi nedir?

Beyin embolisi, beyine giden veya beyin içinde dolaşan kan damarlarından birinde meydana gelen tıkanıklıktır. Tıkanmalara kan pıhtısı, yağ parçası veya damar içindeki hava neden olabilir. Bir emboli meydana geldiğinde, kişinin beyindeki hasarı sınırlamak için hızlı bir şekilde tıbbi tedavi alması hayati önem taşır. Hızlı tedavi için FAST felç belirtilerini tespit etmek önemli:

F – Yüz (Face): Kişiden gülümsemesini isteyin. Ağızı bir tarafa kaydı mı?

A – Kollar (Arm): Kişiden iki kolunu da kaldırmasını isteyin. Bir kol aşağı doğru mu düşüyor?

S – Konuşma (Speech): Kişinin konuşması anlaşılmıyor mu? Başkalarının ne dediğini anlayabiliyor mu?

T – Saat (Time): Bir kişi yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa hızlıca 112’i arama zamanıdır.

Emboli için en etkili tedavi, kan pıhtılarının çözülmesine yardımcı olan doku plazminojen aktivatörü (tPA) olarak bilinen trombolitik bir ilaçtır. Bununla birlikte, bu tedavi, yakınmaların başlangıcından itibaren 3 saat içinde uygulanırsa etkilidir.

Beyne oksijen açısından zengin kan ve besin taşıyan bir damar tıkandığında beyin embolisi meydana gelir. Vücudun herhangi bir yerinden gelen kan pıhtısı kan dolaşımından geçtiğinde ve beyni besleyen bir atardamarı tıkadığında meydana gelebilir. Bir arter tıkandığında, beyin hücreleri çalışması için ihtiyaç duydukları oksijeni ve besini alamazlar. Bu, beyin hücrelerinin dakikalar içinde ölmeye başlamasına neden olur. Beyin embolisi, beyne giden kan akışının engellendiği bir tür iskemik inmedir. İskemik inmeler, tüm inmelerin %87’sini oluşturur.

Geçici iskemik atak (TIA), genellikle 24 saatten uzun sürmeyen geçici bir pıhtıdan kaynaklanır. TIA, gelecekteki felç için bir uyarı işareti olabilir.

Beyin embolisinin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Yüzün bir tarafında kayma
 • Kol güçsüzlüğü veya uyuşma
 • Konuşma veya konuşmayı anlama güçlüğü
 • Baş dönmesi veya vertigo
 • Denge kaybı
 • Yürüme zorluğu
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Oryantasyon bozukluğu, kafa karışıklığı veya hafıza sorunları

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR