Beyin Sağlığı İçin İpuçları

Beyin Sağlığı İçin İpuçları

Beyin için 4 yaşam tarzı değişikliği çok önemlidir. Egzersiz yapmanız, derinlemesine dinlenmeniz, uyumanız ve beyninizi eğitmeniz gerekir.

Egzersiz, beyniniz için bir antidepresandan daha iyidir. Egzersiz, vücudunuz için bu görevleri doğal olarak yerine getirir.

Egzersizlerin yararları

 • Stresin etkilerini ortadan kaldırır
 • Tüm sinir iletimini dengeler
 • Beyniniz için gübre benzeri beyin türevi nötrofik faktörü artırır
 • Demansı engeller
 • İnsülin gibi hormonları dengeler

Her gün en azından 30 dakika boyunca yürüyün. Bu kadar. Kişisel olarak egzersiz yapmaktan nefret ediyorum, ama oyun oynamayı çok seviyorum diyebilirsiniz. Spora gitmeyi sevmezsen, yapma. Ancak biraz daha hareket etmeye başlayın. Arkadaşlarınızla veya ailenizle yürüyün. Köpeğinizi yürütün. Arabanızı evinizden uzağa park edip yürüyün. Vücudunuzu daha fazla hareket ettirin. Ama unutmayın her şeyde olduğu gibi, egzersizde de denge önemlidir.

Derin gevşeme de egzersiz kadar önemli

Sadece daha fazla egzersiz yapmanız gerekmez, gevşemeniz de gerekir. Derin gevşeme beyninizi ve vücudunuzu yeniden inşa etmeye ve onarmaya zaman verir. Dinlenirken yeni beyin hücreleri bile üretirsiniz. Gevşemeyi öğrenmeliyiz. Gevşemek için hızlı, basit ve enerjinizi hızlı bir şekilde artıran iki yöntem derin nefes egzersizi ve Ultra-Duş’tur.

Beyin egzersizleri de yapmalısınız

Egzersizi sadece vücudunuz için düşünmeyin. Aynı zamanda beyin egzersizleri de yapmalısınız. Şimdi doğru yemek yiyebilir, takviyeleri alabilir, egzersiz yapabilir, rahatlarsınız ve yeterince uyku çekebilirsiniz, ancak sağlıklı bir beyni hayata daha iyi dahil etmek için kullanmazsanız neye yarar? Hayatın sevinci her şeydedir: deneyim, aşk, öğrenme, keşif, iletişim, anlayış, bilgelik ve merak. Bunu yapmak için, beyninizi aktif tutmalısınız.

Yaşlanmayla birlikte yaygın olarak görülen zihinsel düşüşün nedeni beslenme, hormonlar, bağışıklık ve sindirim fonksiyonlarındaki dengesizlikler, enerji metabolizmamızın zararları, toksinler ve strestir. Ancak bazıları kullanım eksikliğinden de kaynaklanır.

Beyninizi de kullanmalısınız

Tıpkı kaslarınız gibi beyninizi kullanmanız gerekir, aksi takdirde kaybedersiniz. Beyin egzersizi gerçekten olağanüstüdür. 75 yaşın üzerindeki 450’den fazla erişkin üzerinde yapılan bir araştırma, kitap okumanın, bulmaca çözmenin, kart ve tahta oyunları oynamanın, müzik aleti çalmanın veya dans etmenin Alzheimer hastalığı riskini azalttığını buldu. Böylece yeni beyin bağlantıları yaratın.

Beyin kaslarınızı çalıştırın

Beyin kaslarınızı uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemlerle çalıştırabilirsiniz. İnanın bu hiç de zor değil. Seyahat etmek, okumak, yazmak, bir ders almak, eğlenmek gibi basit şeyler yeterlidir.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın