Egzersiz ve Beyin

Egzersiz ve Beyin

İnsan vücudu yürümek üzere tasarlanmış bir organizmadır. Onu hareket ettirmemiz gerekiyor ki paslanmasın. Sonucunda da erken yaşlanıyor.

Egzersiz ve Beyin

Yürümeyi kilo kontrolü için değil sağlıklı olmak için yapıyoruz. Bana hastalar geliyor; “Hocam bana yürü dediniz ama ben hiç kilo vermedim.” diyor. Yürüme daha çok düşünme yeteneği, bellek, kalp gücü sağlığı ve cinsellikte artış, endorfin ve serotonin üreterek daha mutlu ve enerjik olmak, kemik bütünlüğünü korumak, eklemleri yağlamak içindir.

Yürürken en az 30 refleksimiz işler; basamağa bakmak, yandan gelen arabayı kontrol etmek vs. bunlar size dikkat ve akıl güç artışı olarak geri döner.

Hiçbir zaman organiklerden vazgeçmeyin. Yürüyün, vücut buna adapte. Arada koşun, strese adaptasyon gibi.

Günde minimum 7500 adıma vücut adapte. Bunun altına düşmemek gerekiyor. İdeal olan 10 bin adım. Ama maalesef masa başı çalışanları olarak 1500-3000 adımı geçmiyoruz. 5000 adım sınır doz altında paslanıyoruz.

Doğru yürüyüş nasıl olmalı?

Yavaş değil tempolu yürüyün. Dakikada 100-120 adım ile en az 45 dakika yürümek son derece önemlidir. Yürümek aktivitesi değil yürümek egzersizi yapın. Spor salonunda, açık havada.

Açık havada oksijen girişi beyne giden kan akımının arttıracağını ve bellek için beyin sağlığı için kalp sağlığı için önemini unutmayalım.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR