Beyinde şimşek çakması nedir, neden olur?

Beyinde Şimşek Çakması Nedir, Neden Olur?

Yüzünüzde veya baş boyun bölgenizde yanıcı, batıcı veya şimşek çakması hissi uyandıran ağrılarınız mı var? Ağrılarınız şiddetli, sürekli veya geçici mi sürüyor?

Nevralji hastası olabilirsiniz…

Nevralji, sebepleri tam anlaşılamayan, özellikle baş boyun bölgesinde şiddetli şimşek çakma hissi ile seyreden, baş ve yüz sinirinin hasarına veya fonksiyon değişikliğine bağlı gelişebilen nöropatik ağrı çeşididir.

Bazı tablolar nevralji ağrılarına sebep olabilir:

 • Enfeksiyonlar: geçirdiğiniz bazı enfeksiyonlar sinirlerinizi etkileyerek nevralji oluşumuna sebep olabilir bu tarz nevraljiye Postherpetik Nevralji denir.
 • Demyelinizan hastalıklar: sinirlerin etrafında koruyucu işlev gören miyelin kılıfın kaybolması sonucu oluşan demiyelizan hastalıklarda (örn: MS) nevralji de sık görülür.
 • Bası: Sinir hücreleri üzerinde oluşan bası da nevralji için bir tetikleyici olabilir. Tümörler, kan damarları sinire bası oluşturabilirler. Bası ile oluşan nevralji tipine örnek olarak Trigeminal Nevraljiyi verebiliriz. Bu tip nevraljide beyin sapından çıkan sinir üzerinde bir damar basısı söz konusudur.
 • Diyabet: yüksek kan şekerinin sinirlerde oluşturduğu zararlardan kaynaklı oluşan diyabetik periferik polinöropati, el ve ayaklarda uyuşma ve yanmalara sebebiyet veren bir nevralji tipinin oluşmasını sağlar.

Nevraljiniz olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Nevralji hastalığı baş ve yüzde farklı alanlarda görülebilen yanma, batma, elektriklenme ve şimşek çakması şeklinde hissedilebilen, vücutta herhangi bir fonksiyon kaybına sebep olmayan fakat ataklar sırasında dayanılmaz şiddetli ağrılara sebep olan bir rahatsızlıktır. Ağrı genellikle sürekli devam etmez çok şiddetli ataklar şeklinde gelir ve gider.

Nevralji Tipleri

Nevralji rahatsızlığının birçok çeşidi var bunların içerisinde en sık karşılaşılanlar;

Trigeminal Nevralji

Nevralji tipleri içinde en sık görülen türdür, Yüzün bir tarafında ani ve aralıklı gelen şimşek çakar tarzda şiddetli ağrılar oluşur. Genellikle üst dudak kenarına kadar olan yanak bölgesi, alın kaş ve göz üstü ve alt dudak kenarından başlayan çene bölgesinde ağrı hissedilir. Nadir olarak yüzün her iki yanında da görülebilir.

Ağrının ortaya çıkabildiği durumlar:

 • Yüze dokunulunca
 • Yemek yerken
 • Tıraş olurken
 • Bir şeyler içerken
 • Makyaj yaparken
 • Diş fırçalarken
 • Yüz yıkarken
 • Gülerken
 • Konuşurken

Oksipital Nevralji

Kafanızın arkasında, ense kökünüzden başlayarak başınızın tepesine kadar giden oksipital sinirlerde oluşan şimşek çakar gibi, yanma ve batma hissi veren şiddetli ağrılar oksipital nevralji göstergesidir.

Glossofarengeal Nevralji

Ağrının dil ve boyunda yoğun olarak hissedildiği ve ilerlemiş vakalarda hastaların yutkunmakta zorlandıkları, tükürüklerini ağızlarında tutamadıkları ve bazı durumlarda bayılma atakları geçirdikleri nadir fakat oldukça ciddi bir nevralji türüdür.

İnterkostal Nevralji

Oldukça nadir rastlanan bir nevralji çeşididir, kaburgalar arasında yanma ve batma hissi oluşturması ile tespit edilir.

Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle hastalığın erken dönemlerinde ilk önce ilaç tedavisi deneniyor. Hastalık ilaçlara cevap verir durumda ise düzenli ilaç kullanımı ve doğru yaşam stili ile hasta uzun yıllar ağrısız bir hayat sürebiliyor. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda ise bazı cerrahi ve girişimsel işlemler önerilebiliyor. Biz kliniğimizde ağrının kaynağı olan sinirlere çeşitli aletlerle ve blok yöntemleri ile müdahale ediyoruz. Ağrılarla baş etmenizi kolaylaştırmak adına daha birçok tedavi uygulamamız mevcut. Tedaviler ile ilgili detaylı bilgiler ve randevu için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz…

Trigeminal nevralji nedir?

Trigeminal Nevralji

 

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın