Formaldehit unutkanlığın en büyük nedeni mi?

Formaldehit unutkanlığın en büyük nedeni mi?

Son yıllarda daha fazla unutkan olmaya başladık. Bunun nedeni kötü yaşam şeklimiz olabilir; uykusuzluk, kötü beslenme, yoğun stres ortamı unutkanlık için birer tetikleyicidir. Ancak bir önemli tetikleyici var ki farkında olmadan bizi unutkan yapıyor ve beynimize zarar veriyor.

Uzun süre formaldehite maruz kalmanın zararları

Çok yeni bir çalışma düşük miktarlarda da olsa formaldehite uzun süre maruz kalmanın hafıza ve bilişsel sorunlara yol açacağını ortaya koydu.

Ev eşyaları formaldehit deposu

Evimize aldığımız yepyeni salon yemek takımı, yatak odanızı temizledikten sonra sıktığınız harika oda kokusu, ısıtıcı olarak kullandığınız katalitik sobanız, maruz kaldığınız sigara dumanı birer formaldehit deposu olabilir.

Formaldehit riski olan meslekler

Formaldehite maruz kalma riski olan meslekler arasında hemşireler, tıp teknisyenleri, mobilyacılar, tekstil, kimya ve metal endüstrilerinde çalışanlar, marangozlar ve temizlik elemanlarıdır.

Bilişsel bozulma problemleri ortaya çıkıyor

Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor; 20 yıldan daha uzun süre formaldehite maruz kalan kişiler 2 kat daha yüksek bilişsel bozulma problem yaşıyorlar.

Formaldehit kullanımı son on yılda azaldı ancak sonuçlar, kimyasala maruz kalan binlerce insan olduğunu ve bu nedenle daha sonra bilişsel bozulma riskiyle karşı karşıya kalabileceklerini gösteriyor.

Formaldehite maruz bırakan kişilerin önlem almaları ve şirketlerin kimyasallara maruz kalınmasını azaltmanın yollarını aramaları gerekmektedir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın