Hafızamızı Kötüleştiren 7 Besin

Hafızamızı Kötüleştiren 7 Besin

Konuşurken cümlenin ortasında ne söylediğinizi unutuyor musunuz? Odaya niye girdiğinizi hatırlayamıyor musunuz? Dün izlediğiniz dizinin adı bir türlü aklınıza gelmiyor mu?

Tüm bunların yaşıyor ve bunun yaşlanmanın doğal bir süreci olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu durum sandığınız gibi doğal bir süreç değil yediklerinizin hafızanıza bir etkisi olabilir. Beynimiz vücudumuza aldığımız besinlerde bulunan kalorinin %30’unu harcayan tabiri caizse vücuttaki en aç organımızdır.

Aslında geniş çerçeveden baktığımızda çatalınıza aldığınız her şey kognitif fonksiyonlarınızı birebir etkiliyor. Bu da demek oluyor ki eğer fast-food ağırlıklı besleniyorsanız hafızanız da fast-food hafızası olacaktır. Yani günden güne fonksiyonlarını kaybedecek ve ilerleyen süreçlerde unutkanlık rahatsızlıklarının oluşumuna ortam hazırlayacaktır.

İşte bu sebeple eğer unutkanlıktan şikâyet ediyorsanız yediklerinizi bir gözden geçirin ve şimdi bahsedeceğimiz 7 besinin beslenme düzeninizde olup olmadığını değerlendirin böylelikle belki de unutkanlığınızın asıl sebebini tespit edebilirsiniz.

Sebze yağları

Mısır yağı, ayçiçek yağı, kanola yağı kulağa çok sağlıklı gelseler de hepsi omega-6 yağ asidi dediğimiz beyin sağlığı ve özellikle hafıza için oldukça zararları bir yağ asidi içeriyor. Bu yağ asidi öyle zararlı ki özellikle beyin sağlığımız için çok faydalı olan ve balıklarda bol miktarlarda bulunan omega-3 yağ asidinin faydalı etkilerini devre dışı bırakabiliyor. Bu dengeyi sağlayamadığımızda ve vücudumuzdaki Omega-6 seviyeleri Omega-3 seviyelerinin çok çok üstünde olduğunda Alzheimer riski de gittikçe artıyor.

Gazlı içecekler ve enerji içecekleri

Gazlı içeceklerin ve enerji içeceklerinin reklamlarında enerji dolu figürler görsek de işin aslı öyle değil maalesef. Hatta öyle bir etkileri var ki bu içecekleri unutkanlık yakıtları olarak bile nitelendirebiliriz. Bu tarz içeceklerin özellikle diyabet riskini arttırdıkları zaten bilinen bir durum iken yeni yapılan çalışmalarda aynı şekilde Alzheimer riskini de ciddi oranda arttırdığı anlaşılmış. Hatta bu diyabet riski ile Alzheimer riskinin ilintili olduğu ve artan insülin seviyelerinin unutkanlığa sebep olduğu düşünülüyor. Bu durum o kadar ciddi ki Alzheimer’a tip 3 diyabet diyen bilim insanları bile var.

Beyaz karbonhidratlar

Beyaz ekmek, makarna, patates ve pirinç hafızanız için çok zararlıdır. Hepsi glisemik indeksi yüksek, insülin dengesini bozan ve kan şekerini aniden arttıran besinlerdir. Oluşturdukları bu etkiler hafızayı da etkileyerek unutkanlık şikayetlerinin başlamasına sebep olur. Sürekli olarak bu şekilde beyaz karbonhidratlarla beslenmek bu küçük unutkanlık şikayetlerinin zamanla Alzheimer, demans gibi ciddi hastalıklara dönüşmesine sebep olur.

Kızartmalar

Patates kızartması, kızarmış tavuk, hamur kızartması ve diğer tüm kızartmalar aslında beyin sağlığımızın gizli düşmanlarıdır. Bol miktarda kızartma içeren beslenme düzenleri özellikle hafıza rezervlerinin zamanla bozulmasına ve unutkanlık problemlerinin başlamasına sebep olur.

Yapay tatlandırıcılar

Gazlı içeceklerde olduğu gibi içerisinde yüksek miktarlarda yapay tatlandırıcı barındıran ürünler beyin sağlığımıza katkı sağlamadığı gibi hafızamızı da olumsuz etkiler. Sürekli tüketildiklerinde insülin seviyelerini ciddi oranda yükselterek şeker hastalığı riskini arttırırlar bu da dolaylı olarak Alzheimer riskinin artmasına sebep olur. Sadece Alzheimer değil tabii, kalp hastalığı, diyabet ve metabolik rahatsızlıklar gibi birçok farklı hastalığa sebep olabilirler.

Aşırı alkol

Alkol tüketmek, tükettiğiniz anda bile bir zihin bulanıklığı oluşturur fakat devamında da bunu düzenli bir hale getirir ve sürekli yüksek miktarlarda alkol tüketirseniz bu geçici zihin bulanıklıkları, kafa karışıklığı ve unutkanlıklar da kalıcı bir hal alabilir. Arada sırada alkol tüketen insanlarla hiç alkol tüketmeyen insanlar arasında demans riski açısından bir farklılık yok fakat sürekli alkol tüketen bireylerle hiç tüketmeyenler arasında çok ciddi risk artışı söz konusu. Yapılan bilimsel çalışmalarda her gün alkol tüketen insanların beyinlerinin tüketmeyenlere oranla daha küçük olduğu anlaşılmış bu da alkol kullanımına bağlı hafıza problemlerinin ve daha birçok rahatsızlığın sebebini açıklıyor aslında.

Trans yağlar

Bu yapay yağlar sebze yağlarından bile daha zararlılar. Hiçbir koşulda sağlıklı bir beslenme düzeninde bulunmaması gereken besinler ne yazık ki. Özellikle konu hafıza problemleri olunca kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri trans yağ içeren besinlerle beslenmek olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın