Hamileler Koronavirüs aşısı olabilir mi?

Hamileler Koronavirüs aşısı olabilir mi?

“Hamileler Koronavirüs aşısı olabilir mi?” sorusunun yanıtı için tıpta her zaman kullandığımız en kıymetli yöntemi uygulayacağız: Kâr-zarar hesabı.

Eğer Koronavirüs bizim için Koronavirüs aşısının olası yan etkilerinden daha fazla risk oluşturuyorsa o zaman aşının risklerini göze alacağız. Hamilelerde de durum bu şekilde.

COVID-19’un hamilelere etkisi daha ağır

Hamileler COVID-19’u ne yazık ki çok daha ağır atlatıyor ve yoğun bakımda tedavi görme ya da virüs nedeniyle hayatını kaybetme riskleri çok daha fazla. Ayrıca virüse yakalanma durumunda erken doğum riski de artıyor.

Hamileler aşıların klinik deneylerine dahil edilemiyor

Aşıların klinik deneylerine hamileler dahil edilmediği için şu anda onlar üzerindeki etkilerini net olarak görebilmiş değiliz. Normalde bir aşının geliştirilmesi ve yan etkilerini görmek için çok uzun yıllar gerekiyor ancak COVID-19 tüm dünyayı etkilediği için burada daha hızlı davranıldı. Şimdi kabaca bu hesabı birlikte yapalım.

Virüs hamileleri nasıl etkiliyor?

– Hamileler virüsü daha ağır atlatıyor

– Hamilelerde yoğun bakımda tedavi görme, solunum cihazına bağlanma ve ölüm riski daha yüksek

– Erken doğum riski artıyor

Hamilelerde Koronavirüs aşılarının riskleri neler?

– Hamilelerde kısa ve uzun dönem etkileri bilinmiyor

– Eğer geçmişte herhangi bir aşıya ya da ilaca alerjik reaksiyon göstermişseniz COVID-19 aşısına reaksiyon gösterme ihtimaliniz de daha fazla

– Aşının bebek üzerindeki etkileri henüz bilinmiyor

– Aşının anne sütünü etkilemeyeceği düşünülüyor ancak bu konuda da bir veri yok

– Aşının 2’inci dozunu olanların yaklaşık yüzde 15’inde ateş görülebiliyor ancak bu ateş, genellikle kontrol altına alınabilecek düzeyde oluyor

Burada önemli bir belirteç daha var eğer yüksek tansiyon, obezite, diyabet gibi hastalıklarınız varsa ve hamileyseniz COVID-19 açısından yüksek risk grubundasınız. Bu durumda aşıyı olmak sizin için daha güvenli.

Sonuç olarak hamilelik süresince aşı olma kararı herkesin kişisel olarak bu hesabı yaparak ve doktoruyla konuşarak vermesi gereken bir karar. Ancak virüs ile karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu bir yerde çalışıyorsanız aşıyı olmanızda fayda var.

https://www.deryauluduz.com/baska-bir-asi-olduysam-covid-19-asisi-olabilir-miyim/

Koronavirüs aşıları hakkında merak edilenler

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR