Migren tedavisinde migren hapı dönemi

Migren tedavisinde mucize koruyucu ilaç

Kalbinizin atışını beyninizde hissettiren cinstendir migren ağrısı. Migren ile yaşamak beyninizde hiç geçmeyen bir zonklamayla hayata tutunmaya çalışmaktır kimi zaman. Bir de ağrıya ve zonklamaya eşlik eden mide bulantısı, kusma, ışığa duyarlılık gibi etkileri vardır ki iyiden iyiye sevimsizleştirir durumu.

Migrenin hem önleyici hem de akut tedavisi için onaylanan ilk oral CGRP Antagonisti

Migren ile yaşayanlar çok iyi bilir ki migren ataklarından korunmak ve migren tedavisi son derece önemlidir. Migren ağrısıyla mücadele edenler bugüne kadar ağrıyla savaşırken birçok ilaçla tanışmak durumunda kaldılar. Ancak bu durum 2021 yılında hem migrenden korunmaya hem de akut atakların tedavisine olanak sağlayan özelliği ve ağız yolu ile alınan ilk CGRP antongonisti olması ile migren haplarında değişti.

Farklı içerikleri olan (rumegepant, atogepant vs) akut migren ataklarını tedavi etmede kullanılan “Gepant” sınıfına ait ilaçlardır. Şubat 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde, Mart 2021’den itibaren de Arap Emirlikleri ve İsrail’de onaylanıp kullanıma sunuldu. Diğer birçok CGRP ilacından farkı ise; bir tanesi ağızda eriyen tablet olarak piyasaya sunulmuş olması.

CGRP ve Migren

CGRP’ı tam olarak tanımlayacak olursak, CGRP beyinde bulunan bir proteindir. CGRP, kalsitonin gen ilişkili peptid’in kısaltmasıdır. Migren atağıyla birlikte yüzünüzdeki ve başınızdaki trigeminal sinirler aşırı aktive olur. Oluşan bu hiper aktivite vücutta P maddesinin ve CGRP’nin salınmasına sebep olur. Bunun sonucunda kan damarları genişler, inflamasyon ve ağrı oluşur. Bir ilacın CGRP mekanizmasına yönelik çalışması CGRP reseptörlerini bloke etmesi ile olur. Migren hapı CGRP’ye bağlanır, bu bağlanma ile CGRP’nin yol açacağı inflamasyon ve ağrının dolayısı ile migren atağının önüne geçilir.

Migren ağrılarını hızla rahatlatıyor

Yapılan çalışmalar bu ilacın migrenden koruma özelliğini gözler önüne seriyor. Çalışmalarda, kullanılan her dozun ardından gelen ilk haftada migren ataklarının azaldığı gözlendi. Bu da ilacın koruyucu özelliğinin etkisini gösteriyor. Bu da migren hastaları için bu ilacı daha da özellikli kılıyor., Ayda 18 doza kadar kullanılan bu ilaçla akut atakların tedavisi sağlandığı gibi migren ataklarından da koruduğu görülüyor. Günümüzde migreni tedavi etme ve migrenden koruma özelliğinin beraber bulunduğu tek ilaç migren hapları.

Migren hapının yan etkileri minimal düzeyde

Kullanılan her ilacın olduğu gibi bu ilaçların da bazı minimal yan etkileri olduğunu söylemek mümkün. Bu yan etkiler neler mi? Örneğin; kullananların yüzde 2’sinde bulantı görülürken, yüzde 1’lik bir kısmın altındaki kullanıcılarda da aşırı duyarlılık ve döküntü gibi etkiler görülmüş.

Ağızda erime özelliğiyle daha hızlı kana karışıyor

Ağızda erime özelliğine sahip olan haplardan biri bu özelliğiyle daha çabuk bir şekilde kana karışıyor. Bu da migren atağının akut tedavisinde diğer CGRP ilaçlarından daha etkili olmasında etkili oluyor.

Hapların bir avantajı da kalp hastalığı olan kişilerde de güvenli kullanılabilmesidir.

Yani özetle aslında ataklarınızın durması için ağrı kesici yerine kullanacağınız migren hapı aynı zamanda ataklarınızın tekrar gelmesini de engelleyebiliyor.

Türkiye’ye gelmesi ve en kısa zamanda hastalarımızda kullanabilmemiz dileği ile…

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR