İnme (beyin felci) nedir?

İnme (beyin felci) nedir?

İnme veya beyin felci beynin kan akışının bozulduğu bir acil durumdur. Beyinde kan akımı iki nedenle bozulur ve beyin beslenemez.

1. Beyin damarlarında tıkanma

Bu tür inme, bir pıhtı veya damardaki plak birikimi nedeniyle beyindeki bir damarın tıkanması sonucu kan akışının kesilmesiyle ortaya çıkar. Beyin damarlarında tıkanma, tüm inmelerin %85ini oluşturur.

2. Beyin damarlarında kanama

Beyindeki bir kan damarının patlaması sonucu beyin içinde veya çevresinde kanamaya yol açar. Beyin kanaması beyin içinde kan birikmesine neden olarak beyin dokusuna baskı yapar ve tablo bu nedenle daha ağır seyreder.

İnmenin seyri

Beyin kanamalarında

Şiddetli, ani başlayan baş ağrıları daha sıktır. Bu baş ağrıları genellikle başın bir tarafında yoğun ve patlama tarzında hissedilirler. İçeride kan birikimi ve beyin dokusuna bası yapması nedeniyle hastalar sıklıkla ağrılarını patlayacak tarzda olarak tanımlar. Bu tablo özellikle kontrolsüz yüksek tansiyonu olanlarda sık görülür. Bu hastaların yaz aylarında sıcakta kalması, yoğun tempoda çalışması, çok ağır yemek yemesi gibi durumlarda damar zorlanarak kanama olacaktır.

Baloncuk-anevrizma yırtılması

Beyinde bir damar şişkin bir noktadan damar duvarı zayıflayarak patlar. Anevrizma yırtılmasına bağlı baş ağrısı ani ve dayanılmazdır.

İnmeye eşlik eden belirtiler

Baş ağrısının inme ile ilişkili olduğu durumlarda, genellikle diğer belirtiler de vardır. Bu belirtiler arasında vücudun bir tarafında ani uyuşma veya zayıflık, konuşma zorluğu veya konuşulanı anlama güçlüğü, görme sorunları, baş dönmesi veya denge kaybı bulunabilir.

Eğer siz veya yanınızdaki kişi ani ve şiddetli bir baş ağrısı yaşıyor ve yukarıdaki belirtilerden herhangi biri eşlik ederse, hemen tıbbi yardım aramak çok önemlidir. İnme tedavisi konusunda zaman büyük bir öneme sahiptir. Erken müdahale beyin hasarını minimize edebilir ve iyileşme şansını artırabilir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın