Kokulu mumlarda kanserojen madde tehlikesi

Kokulu mumlarda kanserojen madde tehlikesi

Özellikle romantik akşamlarda, banyoda küvet keyfi yaparken kokulu ve renkli mumlar yakmaya bayılırım. Ortamı huzurlu hale getirir. Hele bir de yanında müzik varsa ruhumuzu sakinleştirir ve tüm yorgunluğumuzu alır.

Alışverişe gittiğimde bol bol kokulu mumlar alırken çok yakında yapılmış bilimsel bir çalışmaya rastladım. Çalışma diyor ki maalesef mumlar genellikle bir petrol yan ürünü olan ve kanserojen özellikler taşıyan parafinden üretiliyor.

Parafin, uçucu bir organiktir ve kolayca zararlı maddelere dönüşen karbon bileşikleridir. Karbon bileşikleri şeklinde oda sıcaklığında olan bu gazları soluduğumuzda boğazımızı ve gözlerimizi tahriş edebilir. Bu gazlar akciğerler için çok zararlıdır, sizde nefes sorunlarına da yol açabilir.

Hele ki gelelim sinir sistemine zararları çok önemli. Parafin mumlar yandığında havaya benzene ve toluene gibi zararlı kimyasallar salarlar. Bu kimyasalları uzun süre solumak beyne de olumsuz etki eder. Baş ağrısı, baş dönmesi, bilişsel işlevlerde etkilenme görülebilir.

Mumlar harika kokmalarını sağlamak için sentetik kokular içerir ve zehirlidirler. Fitalat içerirler ve solunduklarında veya ciltten emildiğinde bu fitalatlar kan dolaşımına karışır ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Hatta astımı bile tetikleyebilir, bununla da kalmayıp hormon düzeylerini bile olumsuz etkilerler.

Peki hiç mi sağlıklı mum yok. Soya bazlı mumlar var kullanabileceğiniz. Ama soya bazlı mumlar da hidrojene soya fasulyesi yağından yapılıyor ve çok daha sağlıklı değiller. Burada ipucu hani çok eskilerde babaannelerimizin yaktığı doğal renksiz fitili olan mumları belki de tercih etmek ve mumlarınızı iyi havalanmış yerlerde kullanmanız olacaktır. Ve eğer kokulu iseler sentetik maddelerle değil doğal esansiyel yağlarla kokulandırılmış olmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Vücudunuzda toksin yüklü olup olmadığını anlamak, önlem almak için ilk basamak olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın