Kronik Yorgunluk Sendromu neden olur?

Kronik Yorgunluk Sendromu neden olur?

Kronik Yorgunluk Sendromu olan kişilerde hastalık genellikle beraberinde psikolojik sorunları da getirir. Ne yazık ki Kronik Yorgunluk Sendromu hastalarının %80’i doğru tanı alamamaktadır.

Daha da kötüsü, doğru bir KYS tanısı koymanın yakınmaların başlamasının ardından ortalama beş yıl kadar sürmesi. Bunun nedeni yakınmaların çok fazla hastalığı taklit ediyor olmasıdır. Bu nedenle birçok test yapılır ama testler genellikle normaldir. Normal test sonuçları nedeniyle yakınmanız ne olursa olsun sıklıkla psikolojik tanısı alırsınız.

Kronik Yorgunluk Sendromunun nedenleri

Kronik Yorgunluk Sendromunun nedeni kesin olarak kanıtlanmamıştır. Bazı virüs enfeksiyonları Kronik Yorgunluk Sendromunun gelişiminde rol oynayabilir. Alerjiler, aşırı inflamasyon ve vücudun yakıt dairesi olan mitokondrilerin işlev bozukluğu da neden olabilir.

Viral Enfeksiyonlar

Viral enfeksiyon, hastalık sırasında uzun süreli yorgunluğa neden olabilir. Bazı çalışmalar, insan herpesvirüsü 6 (HHV-6) ve Epstein-Barr virüsü (EBV) gibi virüslerin KYS gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Kronik enfeksiyonlar beyaz kan hücresi işlevini bozabilir ve mitokondri fonksiyonlarına zarar verebilir.

Gıda Hassasiyetleri

Gluten gibi gıda hassasiyetleri KYS ‘de potansiyel bir neden olarak kabul edilir.

İnflamasyon

Kronik Yorgunluk Sendromu olan kişilerde inflamasyon belirtileri ve bazı inflamasyona ait maddelerin kanda arttığı görülür. Beyin görüntüleme çalışmaları, Kronik Yorgunluk Sendromlu kişilerin beynin birçok alanında daha fazla sinir hücrelerinde enflamasyon varlığını gösteriyor.

Vücudun yakıt depoları olan Mitokondriyal İşlev Bozukluğu

Mitokondriler vücudun her yerindedir ve adenosin trifosfat (ATP) dediğimiz enerji üretiminden sorumludur. Mitokondri yakıt depolarımız yeterince çalışmadığında vücudun ihtiyacı olan enerji yeterince üretilemeyecek ve bu da kronik yorgunluk ve fibromiyalji dediğimiz yaygın vücut ağrılarına neden olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın