Migren aşısı nedir, nasıl yapılır? Migren aşısının fiyatı ne kadardır?

Bu yazımız 23.07.2018 tarihinde cnnturk.com'da yayınlanmıştır.

Migren hastalarının merakla beklediği aşıya nihayet onay çıktı. Migren krizi yaşayan hastalara umut olan aşı kimlere uygulanır? Peki migren aşısı nedir, migren aşısı nasıl çalışır? Aşının yan etkileri var mıdır? Migren aşısının fiyatı ne kadardır?

Migren aşısı konusunda her şey

Dünya Başağrısı Kongresi’nde yepyeni bir migren ilacı “başarılı” sonuçları ile Eylül 2017’de duyuruldu. 2001 yılından bu yana araştırılan bu ilaç, son hali ile dört ilaç firması tarafından sonuçlandırılma aşamasına geldi. Migren ile uğraşan tüm hekimler ve migren hastaları için heyecan verici bu haber konusunda bazı bilgileri ve merak edilenleri sizlerle paylaşmak isterim..

Migren ağrısı nedir, nasıl oluşur?

Migren ağrılarının başlamasında birtakım olaylar zinciri rol oynar. Genellikle ağrıları tetikleyen bir neden vardır. Genetik yatkınlık, uyku sorunu, beslenme sorunu, fiziksel yorgunluk, stres gibi sorunlar migrenli kişileri hassas hale getirir. Tetikleyiciler ön plana çıktığında beyin ağrı merkezlerine uyarı gider. Ağrı merkezi ilk adımda sinir uyarısı ortaya çıkarır ve beyin bu yanlış uyarı sonucu savaşmak için iltihap maddeleri (bunlar anladığımız anlamda iltihap maddeleri değildir) ortaya çıkartır (CGRP, substans P v.b. gibi bu iltihap maddeleri ki içlerinde en önemlisi CGRP dir). Bu maddeler damarlarda genişleme yapar ve genişleyen damarlar beyin dokusuna baskı yaparak ağrıya yol açar.

Klasik migren ilaçları

Bugüne kadar migren için kullandığımız tedaviler migren dışı başka sebeplerle bulunmuş ama migrene de iyi geldiğini düşündüğümüz ilaçlardı. Epilepsi ilaçları, depresyon ilaçları, kalp ritim ilaçları gibi.. Maalesef bugüne değin migren için spesifik olarak keşfedilmiş bir tedavi yoktu. Migren aşısı bu açıdan çok ilgi gördü, dikkat çekti. Çünkü migren için keşfedilmiş ilk ilaçtı.

Migren aşısı nasıl çalışır?

Migren aşısı, migren ilk tetiklenip henüz iltihap maddeleri salınmadan, en önemli iltihap maddesi sayılan CGRP maddesinin çalışmasını durdurarak migren atağının başlamasını önler.

Migren aşısının bir antikor, yani tıpkı diğer aşılarda kullanılan maddelere benzer bir görevi vardır. Bu nedenle buna aşı demek son derece mantıklı. Ancak bildiğimiz klasik aşılar gibi bir kere yapılan ve sürekli koruyan bir özelliğe sahip değildir. Bu aşının etkisi iki hafta ile dört hafta arasında değişmekte. Bu süre aralığından sonra aşının etkisi bitiyor. Bu nedenle iki ile dört hafta arasında aşıyı tekrarlamak gerekir.

Şu anda dört farklı firma aşı ile ilgili çalışmalarını tamamladı. İlk firma, ilacı Amerika’da çok yakın bir zaman önce piyasaya çıkardı. Diğer firmaların da çok yakın bir zaman içinde kendi ilaçlarını peş peşe piyasaya çıkarmalarını bekliyoruz.

İlk çıkan aşı ayda bir sıklıkla yapılmakta. İnce insülin iğnesine benzer bir iğnesi olan bu aşıyı migreni olan kişiler rahatlıkla kendileri uygulayabiliyor.

Yakın zamanda iki haftada bir uygulanacak diğer aşının da piyasaya çıkması bekleniyor. Bu aşı daha sık yapıldığı için daha etkili olabilir iddiaları vardır.

Migren aşısının yan etkileri var mıdır?

Aslında migren aşısının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Önceki çalışmalarda karaciğer sıkıntısı olabileceği görülmüş ve ilaç tekrar geliştirilerek bu yan etki ortadan kaldırıldı. Şu an için, grip veya soğuk algınlığına yakalanmışa benzer bir tablo ve iğne ağrısı, düşük olasılıkla oluşabilecek yan etkiler olarak sayılabilir. Ancak yine de, bunun yeni bir aşı olduğu göz önüne alınarak, uzun vadede yan etkiler açısından dikkatli olmak da fayda vardır.

Migren aşısına nasıl ulaşabiliriz?

Migren aşısı şu an için sadece Amerika’da satılmakta ve fiyatı da yaklaşık olarak 500-600 dolar arasında. Aşı önce Avrupa’da sonra da Türkiye’da satılmaya başlanacak.

Migren aşısı gerçek çözüm müdür?

Migren aşısı hiçbir şekilde gerçek ve tam çözüm değildir. Beni arayıp aşıyı soran hastalarımın büyük bir çoğunluğu, aşıyı olduktan sonra migrenden tamamen kurtulacakları inancında. Maalesef aşı da tüm diğer tedaviler gibi geçici bir çözümdür. Siz kullandığınız sürece yanıt alabileceksiniz. Ancak ağrınızı tetikleyen gerçek nedenleri bulup hekiminizin bu sebepleri ortadan kaldırmaya yönelik, sizinle işbirliği halinde yapacağı tedavi sizi kesin çözüme ulaştıracaktır.

Bütüncül Sorgulayıcı Tıp, bu arayışı hedefler. En doğru tedavi ve migrenden kurtulma yolu, tıpkı bir dedektif gibi vücudunuzda sorunun nerede olduğunu saptayıp o sorunu ortadan kaldırmaktır. Migren aşısı bize bunu en doğru biçimde yapabilme olanağı sağlar. Bu aşıyı olan hasta, daha önceden kullanmak zorunda olduğu, aslında migren ilacı olmayan ve değişik yan etkilere sahip farklı bir çok ilacı kullanmayı bırakacaktır. Böylece migrene neden olan gerçek rahatsızlıkların kısa sürede ve doğru bir şekilde teşhisi mümkün olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR