Psikiyatrik Değerlendirmeler

Psikiyatrik Değerlendirmeler

Beyin ve ruh sağlığı birbiri ile oldukça ilişkili, birlikte değerlendirilmesi gereken bölümler aslında. Bu kapsamlı değerlendirmeler hastalıkların doğru teşhis ve tedavisinde hayati önem taşır. Yani bir depresyona sadece basit bir ruh sağlığı bozukluğu deyip geçmek doğru olmayacaktır, depresyonun temel sebeplerinin net bir şekilde belirlenip herhangi bir fiziksel hasarla ilişkisi olup olmadığı detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Psikiyatri bilimi eskiden genellikle beyin sağlığının göz ardı edildiği bir bilim dalı iken şimdilerde biliyoruz ki psikiyatrik sıkıntılar beyin sağlığı ile doğrudan ilişkili olabiliyor ve bu durum kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durum.

Biz Beyin 360 kliniğimizde her şeye olduğu gibi psikolojik sorunlara da bütünsel olarak yaklaşıyoruz. Nasıl ki hiçbir insan birbiriyle tıpa tıp benzemiyorsa aynı şekilde hiçbir beyinin de aynı yapıda çalışmadığını düşünerek tedaviler geliştiriyoruz. Hastalığınız her ne olursa olsun önce kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirme yapıyor, ardından değerlendirmenin sonuçlarına göre sizin için bireysel yakınmalarınızı toparlayarak ve beyin sağlığınızı olabilecek en üst seviyeye taşıyacak kişiselleştirilmiş bir tedavi planı hazırlıyoruz. Bu tedavi planlaması gerek beslenme düzeninizde değişiklikler gerek ilaç tedavileri kısacası neye ihtiyacınız var ise onu içeren tedavilerden oluşuyor.

Özellikle:

 • Dikkat bozuklukları
 • Bağımlılıklar
 • Endişe ve depresyon
 • Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD)
 • Davranış Sorunları, Bipolar Bozukluk
 • Beyin Toksisitesi
 • Beyin Sarsıntısı ve Travmatik Beyin Hasarı (TBI)
 • Hafıza Sorunları ve Demans (Alzheimer Hastalığı)
 • Obsesif Kompulsif Spektrum Bozukluğu
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Uyku sorunları

Bu tarz sıkıntılarla başvuran hastalarımızın oluşturduğumuz kapsamlı ve kişisel tedavi planları ile tedavilerinde ön görülemeyen başarılar sağlanabiliyor.

Hastalarımızı değerlendirirken 4 ana başlık altında değerlendiriyoruz, bunlar:

 1. Biyolojik: Genetiğinizi, herhangi bir hastalık veya kronik durumunuzun olup olmadığını, herhangi bir kafa yaralanması veya beyin sarsıntı yaşayıp yaşamadığınızı, herhangi bir toksine maruz kalıp kalmadığınızı, yaşam tarzı alışkanlıklarınızı, beslenme düzeninizi, egzersiz rutininizi ve daha fazlası dâhil olmak üzere bedeninizin ve beyninizin fiziksel durumunu kapsamlı bir şekilde değerlendiriyoruz.
 2. Psikolojik: Düşünce sisteminizi, gelişimsel sorunlarınızı ve yaşadığınız duygusal travmaları keşfediyoruz.
 3. Sosyal: Sosyal destek ağınızı detaylıca inceliyor ve aileniz, dostlarınız, iş arkadaşlarınız veya okul arkadaşlarınızla ilişkilerinizin doğasını belirliyor ve İlişkileriniz hayatınıza stres katıp katmadığına ve başkalarına bağlı veya yalnız hissedip hissetmediğinize bakıyoruz.
 4. Ruhsal: Sizin için hayatta neyin önemli olduğunu ve hayatınızda size bir anlam ve amaç olgusu kazandıran şeyleri arıyoruz. Neleri umursadığınızı ve sizi sağlıklı olmanız için neyin motive ettiğini bilmenizi sağlıyoruz.

Bunların yanında beyninizi tam olarak değerlendirmek için içerisine bakmaktan başka daha doğru bir yol olmadığını da söylemek lazım. O sebeple kapsamlı bir beyin taraması ile beyinin iyi çalışan alanlarının, yeterince çalışmayan alanlarının ve çok çalışan alanlarının belirlenmesi oldukça elzemdir. Bu beyin taramaları hastaların şikayetleri ile davranışları arasındaki bağı daha net anlamamızı sağlar ve hastalık her ne ise doğru bir şekilde tespitini ve tedavi planlamasını oluşturmamıza olanak verir.

Beyin taramalarının beraberinde uyguladığımız yapay zekâ dijital nöropsikolojik değerlendirmeler ile hastaların hafıza problemleri çok daha net bir şekilde anlaşılıyor ve böylelikle tedavi çok daha etkili olabiliyor.

Genel vücut sağlığınız hem beyin sağlığınız hem de ruh sağlığınız üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Mesela hormon dengesizliğiniz varsa ruh halinizde de bazı dengesizlikler hissedersiniz. Ve sorun aslında kökende ruh halinizden kaynaklanmadığından neredeyse hiçbir psikolojik tedaviden istediğiniz faydayı sağlayamazsınız. İşte tam olarak bu sebeple yani doğru tespitlerde bulunup sorunun köküne inebildiğimizde gerçekten sizlere yardımcı olabileceğimizi bildiğimizden gerekli tüm tetkik ve testleri uygulayarak asıl probleminizi bulmanıza ve ondan kurtulmanıza yardımcı olmayı hedefliyoruz…

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR