“Migrenim var hamile kalmaktan korkuyorum!”

“Migrenim var hamile kalmaktan korkuyorum!”

Şiddetli migrenden mustarip 607 kadınla yapılan bir anket, katılımcıların yüzde yirmisinin migrenleri nedeniyle hamilelikten kaçındığını gösterdi.

Şiddetli migren nedeniyle hamilelikten kaçınan kadınlarda daha sıklıkla migren atakları adet dönemlerinde tetiklenen ve daha sık atak yaşayan olgulardır.

Migren hamilelik sırasında kadınların yüzde 75’inde sıklığı azalıyor olsa da hastaların gebelikten korkma nedenleri gebelikte tedavi konusunda çaresiz kalma veya bebeğe zarar verme korkusu gibi görünüyor.

Migren nedeniyle gebelikten kaçınanların 4’te üçü migrenin gebelik sırasında veya hemen sonrasında daha da kötüleşeceğine, yüzde 68,3’ü migren atakları nedeniyle hamileliğinin zorlaşacağına ve yüzde 82,6’sı migrenin neden olduğu engelin çocuk yetiştirmeyi zorlaştıracağına inanıyor. Ayrıca aldıkları ilaçların çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceği ve migren riskini artıran genleri bebeğe aktaracağı endişeleri de vardı.

Oysa tersine migren özellikle de adet döneminizde ataklar daha sık ise, gebelikte sıklığı azalma eğilimi gösterir veya ataklar daha hafif seyreder.

Ayrıca migrenin gebelik döneminde kontrol altına alabileceğimiz tedavi seçeneklerimiz mevcut. Benim özellikle gebelik döneminde migren atakları geçtiği için sık gebe kalan hastalarım bile var.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu gönderiyi paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın