Hamilelik ve baş ağrısı ne zaman önemli?

Hamilelik ve baş ağrısı ne zaman önemli?

Yüksek tansiyonu olan ve baş ağrısı öyküsü olmayan hamile bir kadın aniden hızla kötüleşen bir baş ağrısı yaşıyorsa hem anneyi hem de bebeği riske atan preeklampsi de dahil olmak üzere gebelik komplikasyonları açısından sorun yaşıyor demektir.

Hamilelik sırasında baş ağrıları görülebilir ancak tekrarlayan, önceden var olan bir migren ile hamilelik komplikasyonunun neden olduğu baş ağrısını ayırt etmek her zaman kolay değildir.

Hamile bir kadın şiddetli baş ağrısı ile başvurduğunda, özellikle tansiyonu yüksek ölçülmüş ise veya geçmişte baş ağrısı öyküsü yoksa, çok dikkatli olunmalıdır. Bu hastalar hemen beyin görüntüleme ve preeklampsi tablosu için değerlendirilmelidir.

Preeklampsi tipik olarak gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde ortaya çıkar ve plasentayı besleyen kan damarlarının anormal etkileşimi ile ilişkilidir. Belirtiler arasında yüksek tansiyon, baş ağrısı, bulanık görme veya karın ağrısı yer alabilir ancak bazı hastalarda hiçbir yakınma olmayabilir.

Hamileliğin dönemine bağlı olarak, tedavi hafif preeklampsi için yatak istirahati ile durum şiddetli ise erken doğum arasında değişir.

Hamilelikte gerilim baş ağrısı ve migren birincil baş ağrıları arasında en sık baş ağrılarını oluştururken, ikincil yani önemli bir nedene bağlı baş ağrısının en sık nedeni yüksek tansiyondur. Araştırmacılar, baş ağrısı için ciddiye alınması gereken durumlar, baş ağrısı ile beraber ateş ve baygınlık nöbetleri olmasıdır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın