Sabahları yataktan kalkarken başım neden dönüyor?

Sabahları yataktan kalkarken başım neden dönüyor?

Baş dönmesi çok yaygın bir yakınmadır. Denge merkeziniz iç kulağınızda bulunur ve beyin ile bağlantılıdır.

İç kulak denge sistemi

Dengede iç kulak denge sistemi, beyin denge merkezi, beyin denge merkezi ve iç kulak arasındaki bağlantı yolları ve gözler önemli rol oynar. Bu nedenle baş dönmesi ve dengesizlik yakınmasında bakmamız gereken öenmli noktalar var:

 1. Gözlerinizde herhangi bir sorun var mı? Odaklanma güçlüğü çekiyor veya görmede sorun yaşıyorsanız baş dönmeleriniz sık olacaktır
 2. Baş dönmenize kulak çınlaması ve bulantı eşlik ediyor mu? İç kulağa ait baş dönmesi klinik olarak çok şiddetli bir tablodur. Sıklıkla travma, hava değişiklikleri ve enfeksiyonlardan sonra görülür.
 3. Baş dönmenize çift görme, bulanık görme, dengesizlik eşlik ediyor mu? Beyinde denge merkezi etkilendiğinde temel sorun baş dönmesine başka yakınmaların eklenmesidir. Bulanık görme, dengesizlik, çift görme, kolda veya bacakta uyuşma sıklıkla eşlik eden. Beyne ait damar tıkanıklığı, MS hastalığı, tümörler baş dönmesi nedenidir.
 4. Baş dönmesinde beyne giden kan akımının düzenli olması önemlidir. Bu açıdan hipertansiyon hastalarında, diyabet hastalarında dolaşım bozulacağından baş dönmesi yakınması sıkça olabilir.
 5. Beslenme eksiklikleri, B vitamini eksikliği, kansızlık, tiroid bezinin hastalıkları da baş dönmesine yol açar.
 6. Susuz kalma, aşırı egzersiz, aşırı sıcak hava kan dolaşımını olumsuz etkileyerek baş dönmesine yol açar.
 7. En sık karşımıza çıkan baş dönmesi nedeni de strestir. Stresli dönemde kortizol yükselecek ve beynin dengesi altüst olacaktır.
 8. Boyun fıtıkları veya boyunda düzleşme baş dönmesine sebep olabilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi neden olur?

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR