Baş Dönmesi

Baş dönmesi, çok sık karşımıza çıkmakla birlikte sebebini ortaya koymak oldukça zor ve karmaşıktır. Bu nedenledir ki baş dönmesi yakınmasını nöroloji hekimleri de, kulak burun boğaz hekimleri de pek sevmez. Çok fazla nedeni vardır ve bu nedenleri tek tek araştırmak gerekir.

Baş dönmesi belirtileri ve nedenleri

Baş dönmesi yakınması ile gelen hastaya nedeni ortaya koymak için ipucu niteliğinde sorularımız vardır.

 1. Baş dönmenize bulanık görme, çift görme, elde ve yüzde uyuşma eşlik ediyor mu? Ediyorsa mutlaka beyin incelemesi yapmamız gerekiyor.
 2. Baş dönmenize kulak çınlaması eşlik ediyor mu? Ediyorsa bu büyük olasılıkla kulağa ait bir nedene bağlıdır ama yine de bazen beyincik bölgesinde tümörler çınlama yapabileceği için düşük ihtimal de olsa beyin incelemesi yaparız.
 3. Baş dönmenize sarhoş gibi yürüme eşlik ediyor mu? Ediyorsa kendinize şu testi yapın; sarhoş gibi yürüme ve dengesizlik göz açıkken de var mı yoksa sadece göz kapalı iken mi oluyor? Bunu test edin. Sadece göz kapalı iken oluyorsa kulak ile ilgili bir neden veya B12 vitamini eksikliği vardır. Hayır, göz açıkken de oluyorsa mutlaka beyin incelemesi yaparız.
 4. Baş dönmenize vücutta soğuk terleme ve baygınlık hissi de eşlik ediyor mu? Cevabınız evet ise açlıkta veya yemeklerden hemen sonra baş dönmenizde artış oluyor mu? Kontrol edin. Şeker probleminiz olabilir.
 5. Baş dönmeniz çok kısa ama sık aralıklarla oluyorsa kalbinizde bir sıkıntı, örneğin ritim bozukluğu olabilir. Kalbinizi inceletmeniz gerekir. Yine kısa süren baş dönmesi ve baygınlık hissi atakları “gizli sara” hastalığında görülebiliyor. EEG dediğimiz elektroensefalografi tetkiki yapmalıyız.
 6. Özellikle gençlerde gördüğümüz baş dönmesi atakları beslenme yetersizliğine bağlı olabiliyor. Mutlaka ayrıntılı bir kan tahlili yapmak gerekir.
 7. Baş dönmesi özellikle baş hareketleri ile tetikleniyor ve artıyorsa boyun fıtığı veya iç kulağa ait bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.
 8. Baş dönmesi beraberinde mutsuzluk, isteksizlik ve başağrıları da oluyorsa depresyona bağlı bile olabilir.

Baş dönmesi tedavisi

Aslında tüm bu saydıklarımızdan anlayacağınız üzere baş dönmesinin birçok sebebi var ve tedavi ancak sebebi ortaya koyarak mümkün olabilir.

Baş dönmesi durumlarında ne yapılmalı?

Baş dönmeniz varsa ihmal etmemelisiniz. Kalp hastalığından sara nöbetine, beyin tümöründen kansızlığa, iç kulak hastalığından depresyona kadar her şeyin incelenmesi gerekiyor. En kısa zamanda bir nöroloğa başvurmalısınız.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın