Baş dönmesi ne zaman tehlikelidir?

Baş dönmesi ne zaman tehlikelidir?

Tekrarlayan, ani, şiddetli, uzun süreli ve açıklanamayan bir baş dönmesi yaşarsanız doktora başvurun. Baş dönmesine, ani ve şiddetli baş ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kollarda veya bacaklarda uyuşma, çift görme, kusma, konuşma bozukluğu, tökezleme veya yürüme zorluğu vb. durumlar eşlik ediyorsa kalp krizi veya felç gibi hayati bir sağlık sorunu olabilir. Bu belirtiler olduğunda vakit kaybetmeden 112’yi aramalısınız.

Gençlerde baş dönmesi normal mi?

Baş dönmesi, her yaş grubunda görülebilir. Ancak gençlerde baş dönmesi, çoğunlukla kristalleri oynatan bir tür kafa travması yaşandığında ve migren başağrısı sonucunda görülür. Baş dönmesi şikâyetiyle hekiminize başvurduğunuzda, birçok tarama yapacak ve altta yatan nedene göre tedaviye başlayacaktır.

İleri yaşta baş dönmesi neden olur?

Baş dönmesi her yaştan insanda ortaya çıkabilse de, yaşlı yetişkinler arasında daha yaygındır. Yaşlılarda baş dönmesi sıklıkla düşmelere, kırıklara ve yaralanmalara neden olur. Yaşlı yetişkinlerin baş dönmesine, özellikle dengesizlik hissine neden olan tıbbi durumlar yol açar.

İç kulakla ilgili yaşlanmaya bağlı sorunlar, baş dönmesi yan etkisine neden olan ilaçların kullanımı, dolaşım bozuklukları vb. yaşlılarda baş dönmesi görülme sıklığını yükseltir. Özellikle yaşlılarda, baş dönmesine çift görme, kusma, uyuşma, baş ağrısı, göğüs ağrısı vb. belirtiler eşlik edildiğinde kalp krizi veya felçten şüphelenilmelidir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesinin nedenleri

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR