Tükettiğimiz gıdaların ruh halimize etkisi

Tükettiğimiz gıdaların ruh halimize etkisi

Gününüzün getirdiği zorluklar ne olursa olsun, modunuz yüksek olduğunda dünyayla yüzleşmek daha kolaydır. Ve açken veya vücudunuzda önemli besin maddeleri eksik olduğunda, iyi bir ruh halinde olmak zordur. Bazı besinleri tüketmek kötü olan ruh halinden uzaklaşmamıza yardımcı olabilir mi? Beslenme düzenimizin ruh halimizi nasıl etkilediği ile ilgili elimizde birçok veri var.

Beslenme düzeni değişiklikleri beyin yapımızda, kimyamızda ve fizyolojimizde değişikliklere yol açar. Bu da davranışlarda değişikliklere neden olur.

Ruh halinizi dengelemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.  Bunlardan bazılarını aşağıda bahsettiğim beslenme düzeniniz ile ilişkili öneriler.  Bu öneriler başka birçok sağlık yararı da sunar.

Balık tüketin

Besinlerinizde omega-3 miktarını artırmayı hedefleyin. Somon Hamsi sardalye gibi balıklar en yüksek Omega 3 kaynağıdır. Civa açısından mümkün olduğunca küçük balıkları tüketmenizi öneririm. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri sadece kalp damar hastalıklarından sizi korumakla kalmaz, ruh halinizi dengeleyebilirler.

Omega-3 açısından zengin bitkisel gıdalar tüketmek iyi bir fikirdir. Buna iyi bir örnek öğütülmüş keten tohumudur (günde 1 çorba kaşığı çoğu insan için güvenli ve etkili bir doz olarak kabul edilir; hamile, emziriyorsanız veya herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın). Diğer kaynaklar arasında ceviz, semizotu, karnabahar, kırmızı barbunya fasulyesi ve brokoli bulunur.

Dengeli bir kahvaltı yapın

Her sabah tam tahıllı karbonhidratlarınızı dengelemek için bol miktarda lif, biraz yağsız protein ve iyi (doymamış) yağlar tüketin. Düzenli olarak kahvaltı yapmak, daha iyi hafıza, gün boyunca daha fazla enerji ve sakinlik hissi ile birlikte iyi bir ruh haline yol açar.

Selenyum açısından zengin gıdalar yiyin

Selenyum beynin güvenebileceği bir mineraldir. Düşük selenyum ruh halinizi olumsuz etkileyerek sizi sinirli yapabilir. Beynin selenyumu metabolize etme şekli diğer organlardan farklıdır: Selenyum eksikliği olduğunda, beyin bu mineralleri daha fazla tutar. Selenyum açısından en zengin gıdalar şunlar: fıstık, istiridye, sardalye, tavuk, tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, yumurta, barbunya fasulyesi, mercimek, ay çekirdeği, fındık ve az yağlı yoğurt.

Kiloluysanız yavaş ama emin adımlarla kilo verin

Aşırı kilolu kadınlarda yavaş kilo kaybı ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kendinizi kaloriden ve karbonhidratlardan yoksun bırakmak ve hızlıca zayıflamaya çalışmak, zayıflamanızdan çok asabileşmenizi sağlayabilir ve bu da ruh halinizi olumsuz yönde etkiler.

Serotonin seviyenizi artırın

Serotonin beyninize “mutlu” mesajlar iletir. Temel olarak, kanda ne kadar fazla serotonin dolaşırsa, ruh haliniz o kadar iyi olur. Düşük serotonin seviyeleri ise ruh halini olumsuz etkileyebilir ve saldırganlığı artırabilir.

Beynimizdeki serotonin seviyelerini artıran besinler arasında balık, tavuk, kepekli tahıl, esmer pirinç, keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, badem, karnabahar, brokoli, muz, ananas, greyfurt, kavun, nohut, bezelye, mercimek bulunur.

Folik asit (folat) tüketin

Beslenmemizde folik asitin az olması beynimizde daha düşük serotonin seviyelerine neden olabilir.  Folat bakımından zengin besinler tüketmek sizi iyi hissettirecektir. Folat açısından zengin gıdalar arasında ıspanak, yeşil soya fasulyesi, mercimek, marul, muz, kuru fasulye, brokoli, kuşkonmaz, pancar bulunur.

Alkolden uzak durun

Alkolün bir ruh hali dengeleyicisi olmadığını, dengesiz ruh halini iyileştirmek için çözüm yaratmayacağını ve bu nedenle alkol tüketiminden kaçınmanız gerektiğini bilmek için uzman olmak zorunda değilsiniz. Aşırı alkolün serotonin eksikliğine neden olduğu ve olumsuz ruh halleri ve aşırı alkol arasında bir ilişki olduğuna işaret eden bilimsel kanıtlar da vardır.

Çikolata ruh halini iyileştiren birçok bileşik açısından zengindir. Çikolatada bulunan şeker beyniniz için güçlü bir yakıt kaynağı olduğundan ruh halinizi hızlıca iyileştirebilir. Ayrıca, kafein, teobromin ve N-asiletanolamin gibi bir dizi iyi hissettiren bileşiği salgılayabilir. Ne olursa olsun, beyninize kan akışını arttırdığı, iltihaplanmayı azalttığı ve beyin sağlığınızı artırdığını gösteren sağlığınızı teşvik edici flavonoidler açısından zengindir, bunların hepsi ruh hali düzenlemesini destekleyebilir. İçerdiği fenilalaninle serotonin, dopamin gibi ruh halini yükselten hormonların üretimini artırır. Normal çikolataya göre şeker oranı oldukça düşük olduğundan bitter çikolatayı tercih etmeniz sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Kahve, dünyanın en popüler içeceğidir ve dünyayı da olduğundan biraz daha mutlu bir hale getirdiği söylenebilir. İçindeki kafein, adenosin adı verilen ve doğal olarak oluşan bir bileşik yorgunluğu artıran beyin reseptörlerine yapışmasını önler, böylece uyanıklığı ve dikkati arttırır. Dahası, dopamin ve norepinefrin gibi ruh halini iyileştiren maddelerin miktarını arttırır.

Tüm bunların yanında tabii ki eğer sürekli ruh haliniz kötü, depresyonunuz veya bunalımlarınız varsa bir hekime danışmak, tıbbi destek almak en doğrusu olacaktır. Fakat yeme düzeninizde yapacağınız bu önemli değişikler de doğru ve sağlıklı beslenmenizi sağlayarak beden sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır…

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın