Beyin sisi nasıl tanınır ve nasıl tedavi edilir?

Beyin sisi nasıl tanınır ve nasıl tedavi edilir?

Beyin sisini tedavi ederken öncelikle sebep olan nedenleri tedavi etmek gerekiyor.

Beyin sisinin ana sebepleri

Beyin sisinin ana sebepleri şu şekilde listelenebilir:

 • Magnezyum eksikliği
 • D vitamin eksikliği
 • B vitamin eksikliği
 • Demir eksikliği ile giden kansızlık
 • Kötü beslenme; şeker ve basit karbohidratlı beslenme
 • Hazır işlenmiş gıdaları tüketmek
 • Uyku sorunları
 • Tiroid sorunları
 • Aşırı çay ve kahve tüketimi
 • Yoğun tempoda çalışmak ve insülin direnci
 • Şeker hastalığı

Bu sebeplere yönelik tetkikleri derinleştirmek ve sonuçlara göre tedavi etmemiz gerekiyor.

Beyin sisinde yakınmaları temel olarak 3 basamakta değerlendirmek ve tedavi protokolü yapmak gerekiyor.

Eğer temel olarak konsantrasyon ve dikkat sorunları, unutkanlık ön planda ise öncelikle Dikkat Konsantrasyon ve Hafıza Testi yapmak gerekiyor.

Beyin sisi teşhisi için yapılan testler

Kliniğimizde yapılmakta olan Harward Üniversitesi ile iş birliği içinde Türkçe versiyonunu geliştirdiğimiz Beyin 360-Brain Up dikkat konsantrasyon ve Hafıza Test Bataryası yaklaşık 2-2,5 saat süren elektronik ortamda oldukça yoğun şekilde beynin ayrıntılı olarak tüm işlevlerini sorgulayan bir testtir. Bu test sonucunda size yaklaşık 9-10 sayfalık oldukça ayrıntılı bir beyin sağlığınızla ilgili durum raporu hazırlanıyor ve tablonun varlığı, şiddeti ve sebebi gözden geçiriliyor.

Brain-Up Testi sonrasında radyolojik olarak hastanın tüm beyin işlevlerinin değerlendirildiği Beyin Haritalaması tetkiki isteniyor. Beyin haritalaması beyinde tüm sinir liflerinin ve fonksiyonlarının değerlendirildiği Traktografi, Spect, Fonksiyonel MR ve Beyin Video Görüntüleme Tetkiklerinden oluşuyor.

Beyin sisi için gen taramasıBeyin sisi tedavisi

Tüm bu yöntemler bize beyin fonksiyonlarında oluşmuş hasarları henüz hücresel düzeyde klinik yakınmalar bile ortaya çıkmadan hastalıkları yakalayarak erkenden tedavi etme olanağı sağlıyor. Ayrıca tablonun psikolojik boyutunun değerlendirmesi için de uzman psikologlarımızın eşliğinde hastalar değerlendirmeye tabi tutulurlar.

Beyin sisiTüm değerlendirmelerin sonucunda beyin sisi tanısı koyulduktan sonar temel nokta hızlı ve etkili tedavi sürecine başlamaktır.

Tedavide tablonun şiddetine göre seçenekler değişir. Problem orta ve şiddetli ise öncelikle hastaya özel hazırlanan yoğunlaştırılmış hafıza, bağışıklık ve mood güçlendirici vitamin serumları 6-8 hafta süre ile belirli aralıklarla damar yolu ile hastaya uygulanır. Bu serumlar beyinde özellikle hafıza bölgesini besleyerek sinir hücreleri arasında uyarının artmasına destek olurlar. Serum tedavileri yanında hafıza ve dikkat rehabilitasyon programı ile hastanın tüm beyin bölgelerinde hafızanın dikkat ve konsantrasyon artırılmasına yönelik bilgisayar tabanlı beyin eğitim programı uygulanır.

Yoğunlaştırılmış bu program yanında yine beyni destekleyen enerji ve kognisyonu güçlendiren destek vitamin reçeteleri (Omega-7, fosfotidilserin gibi) uygulanarak yaklaşık 3 aylık yoğunlaştırılmış bir programla etkilenmiş beyin bölgeleri tamir edilmektedir.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR