Tüm Verilerin Analizi ve Tedavi Planlaması

Sonuçlarınıza bağlı olarak, Beytin 360 ekibimiz beyin sağlığı konusunda eğitimi almış Nöro-Psikiyatristlerimizi, klinik psikoloji terapistlerimizi, beslenme uzmanlarımızı ve fizyoterapi uzmanlarımızı içerebilir; bunların tümü, program boyunca sizi destekleyecekler.

Ekibimiz ayrıca, tedavi ve bakım sürecinizin ardından beyin sağlığınızı ömür boyu desteklemek ve korumak için size yardımcı olacak kılavuzları sağlayacaktır.

Kliniğimizde unutkanlık da dahil olmak üzere beyin kaynaklı sorunların her insanda aynı olmadığını biliyor ve bu nedenle herkese uyan tek bir tedavi yaklaşımının asla işe yaramayacağını biliyoruz. Siz de yıllardır geleneksel hekiminize gidip o ilaçtan bu suplemente kadar birçok seçeneği denemekten yoruldu iseniz bu program tam da size göre. BrainUp 360 Beyin Kurtarma Programımız, bireysel ihtiyaçlarınız için aşağıdaki çözümleri içeren kişiselleştirilmiş bir tedavi planı sunar.

Beyin Kurtarma Programı Tedavi Protokolü

Bu tedavi planı şunları içerebilir, kişiye özel olarak tedavi planı yapılarak uygulanır.

1. KOGNİTİF REHABİLİTASYON

Kognitif rehabilitasyon, kişinin beyin – davranış sorunlarının değerlendirilmesine ve anlaşılmasına dayanan, terapötik-bilişsel etkinliklerin sistematik, işlevsel olarak hasarın iyileştirilmesine –yavaşlatılmasına yönelik tedavi edici eylemlerin tamamıdır. Önceden öğrenilmiş davranış kalıplarını pekiştirerek, güçlendirerek veya yeniden oluşturarak veya bozulmuş nörolojik sistemler için yeni kalıplar veya telafi edici mekanizmalar oluşturarak işlevsel değişiklikler elde etmeye yöneliktir.

Bilişsel rehabilitasyon, kapsamlı beyin rehabilitasyon programının bir bileşenidir

Beyin 360 ekibi olarak sadece beyin hasarı olan bireyin belirli bilişsel eksikliklerine değil, aynı zamanda sosyal, iletişim, davranış ve akademik / mesleki performans üzerindeki etkilerine de odaklanırız.

Kognitif rehabilitasyonda kullandığımız yöntemler

Bilgisayar temelli beyin eğitim programı: Beyin 360 Ekibi olarak 2008 yılından itibaren üzerinde klinik uygulamalarda çalıştığımız, sürekli geliştirerek güncellediğimiz BRAİN-UP 360 programını kullanmaktayız. BRAİN-UP 360 PROGRAMI unutkanlık, dikkat, konsantrasyon, öğrenme, hafıza kurtarma, yeterlilik koruma, telafi etme muhakeme, planlama, organizasyon gibi yüksek bilişsel işlevleri korumak ve olası hasarı yavaşlatmak için tasarlanmıştır.

Ayrıca hafıza, dikkat konsantrasyon sorunları gibi dejeneratif hastalık risk hesaplama aracıyla ülkemizde bir ilki gerçekleştirmektedir.

Uzman doktorlar eşliğinde iş uğraş (Occupational) terapileri: Bilişsel hasarı yavaşlatmak hastaların öz yeterlilik düzeylerini korumak, kendi kendilerine yetmelerine yardımcı olacak uygulamaların tamamıdır. Bu uygulamalar hastalarımızın, sosyal yeteneklerine, iletişim becerilerine önemli katkılar sağlarken nispeten az hasarlı bilişsel alanlar için uzun süreli koruma sağlamaktadır.

Kişiye özel bireyselleştirilmiş ev egzersiz yönetimi: BRAIN-UP 360 programı ev versiyonu hastalarımızın kognitif etkilenme şiddetine göre hazırlanmış egzersiz programıdır. Hastalara aşama aşama ev ödevleri verilir. Bilgisayar ya da akıllı cihazlar vasıtası ile yapılan ev ödevleri yanı sıra, açık havada yürüyerek yeni sokaklar keşfetme, daha önce denemediği yemek tariflerini deneme, belli aralıklarla arkadaşları ve sevdikleri ile görüntülü konuşma seansları, tavla, satranç gibi oyunları öğrenmek gibi ödevler verilir.

2. TRANSKRANYAL BEYİN UYARILMA YÖNTEMLERİ

Tekrarlayan transkranyal manyetik stimülasyon (rTMS), beyninizi uyarmak için tekrarlanan manyetik darbeler kullanır. Burada kullanılan düşük akımlı uyarıların beyne oldukça etkin olduğu bildiriliyor. TMS halen kullanılan tedavi amaçlı girişimsel olmayan pratik bir yöntem. TMS ile yüzeyel beyin hücresi 2-3 cm’e kadar uyarılabiliyor ve yarattığı etki ile beyin dokusunun elektrik akımı harekete geçirilerek sinir hücreleri resetlenmekte ve yenilenmektedir. TMS düşük ve yüksek frekans aralığında uygulanabilir. Genellikle depresyon ve anksiyete olgularında tekrarlayan TMS uygulaması yapılmakta, yoğunluk ve zaman aralığı hastanın durumuna göre ayarlanabilmekte ve beyinde ihtiyaç halinde uyarı veya sakinleştirme yapılabilmektedir. Beynin depresyon ve anksiyeteye neden olan sinir hücrelerinde düzelme sağlar.

TMS uygulamaları yıllardır depresyon ve anksiyete hastalarında uygulanagelmekle beraber nörolojik hastalarda özellikle Alzheimer gibi demans tablolarında yüzeyel uyarı etki sağlaması tedavi başarısını düşürdüğü görülmektedir. Sadece beynin 2-3 cm derinliğine inerek etki gösterebilirken çok daha yeni bir uyarı sistemi son 3 yıldır gündeme gelmiş durumda. Transkranyal Pulse Stimulasyon dediğimiz TPS uygulaması çok daha etkili bulunmuştur. Beynin 8 cm derinliklerine inerek derin alandaki duygu merkezini uyarma sağlayabilen yeni TPS uygulaması çığır açan bir yöntem olarak Avrupa’da lanse edilmiştir.

TPS tedavisi nerelerde kullanılır?

TPS, beyinde sinir hücresi aktivitesini uyararak duysal ve motor yanıtları artırma etkisi sağlayabilir. Böylece kortikal bölgelerin işlevsel haritasını çıkarmamıza yardımcı olur. Örneğin temporal bölgede uyarılan TPS hafıza bilgilerini güçlendirirken derin bölge uyarımı ile duygu durumu düzenleyebilir kişinin pozitif bakışını artırarak hayata tekrar duygu durumu düzelmiş şekilde katılımını kolaylaştırır.

TPS, tedavi açısından psikiyatrik ve nörolojik bozukluklarda kullanılmaktadır. Özellikle hareket bozukluklarında etkisi görülmektedir. Parkinson hastalarında motor kortekse uygulanan TPS, motor testlerdeki performansı artırmaktadır. İnme gibi lezyonlardan sonra motor korteksin fonksiyonel özelliklerini değerlendirmek için de kullanılır. Ayrıca kronik ağrı olgularında TPS’nin direk ağrı merkezini uyardığı ağrı kesici etki sağladığı bilinmektedir. Alzheimer hastalığında ise yapılan çalışmalar gerek konuşma akıcılığı ve kelime dağarcığında gerekse de duygudurumda artış ön planda olmak üzere kişilerin günlük yaşam aktivitelerini olumlu yönde etkilemektedir. Tedavi anlamında kaderine bırakılan demans olguları için dünyada son birkaç yılda beyin esnekliği nöroplastisite anlamında kognitif rehabilitasyon, kognitif fizik tedavi ve kognitif serumlar olmak üzere pek çok tedavi seçeneği gündeme gelmiş ve rutin uygulamaya girmiştir.

Majör depresyon hastaları üzerinde yapılan çalışmalar sol prefrontal korteks aktivitesinin azaldığına sağ prefrontal korteks aktivitesinin ise arttığına işaret etmektedir. Sol prefrontal kortekse yüksek frekansta uygulanan TPS’nin depresyon tedavisindeki etkinliği gösterilmiştir. TMS ve TPS tedavisi depresyon tedavisinde FDA onayına sahiptir. Depresyon dışında da birçok psikiyatrik bozuklukta etkin şekilde kullanılmaktadır.

3. BEYİN KURTARMA VİTAMİN SERUMLARI

Beyin 360 serum tedavileri ile en iyi sonuçları alın!

İhtiyacınız olan tüm besinleri alın

Genel sağlığınızı hızlıca iyileştiren mikro besinlerin tam kombinasyonu ile diyetinizi yepyeni bir seviyeye taşıyın.

Beyninize ve kaslarınıza yakıt alın

Beyin işlevlerini artırmak için yüksek doz vitamin serumları sayesinde güçlü hafıza ve daha iyi odaklanma hissinin tadını çıkarın.

Ruh halinizi geliştirin ve daha genç hissedin

Yüksek doz vitamin kompleksi ile vücudunuzu tamamen besleyerek ve nemlendirerek stres seviyenizi azaltın.

Daha iyi kararlar verin

Beyninizde anında berraklık hissedin, karmaşık durumları doğru bir şekilde değerlendirin beyninizdeki bulanıklıklardan kurtulun ve yoğun baskı altında bile etkili bir şekilde çalışmanın tadını çıkarın.

Saatler geçtikçe daha aktif olun

İşten sonra uzun bir günden bitkin veya zihinsel olarak tükenmiş hissetmeden çıkın ve yaşamın tadını çıkarın.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Halsiz hissediyorsanız, halihazırda soğuk algınlığı veya sık enfeksiyon öykünüz varsa, yüksek dozda bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin kompleksi serumu sizin için hazırlandı.

Enerjinizi yüksek tutun

Bağışıklık sisteminize sizi dirençli tutan yüksek etkili besinler vererek enerjik ve kontrollü hissedin. Kendinizi tükenmiş hissediyorsunuz ama hızlı ve yoğun bir şekilde çalışma temponuza geri dönmeniz mi gerekiyor?

Eski verimli temponuza geri dönmek, üretken olmak ve işleri halletmek için ihtiyacınız olan enerjiyi elde edin. Düşük modda veya depresyonda hissetmekten kaçının Hücrelerinizi yüksek doz elektrolitlerle güçlendirerek kendinizi yorgun isteksiz ve mutsuz hissetmeyi bırakın.

Baş ağrılarınızı azaltın

Beyninizi ve vücudunuzu nemlendirin, yüksek doz vitamin ve beyin işlevini artıran sıvı tedavisi ile sinir bağlantılarınızı sakinleştirin. Ve sakinleşen beynin ağrı duygusu baskılanacaktır.

Performansınızı geliştirin

Sporcu olmanıza gerek yok. Sadece antrenmanlarınızla daha güçlü olmak veya fitness hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, sizin için de bir besin karışımı var. Yorgunlukla mücadele edin ve daha uzun saatler boyunca antrenman yapmak için motive kalın.

Hücrelerinizi canlandırın

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve hücre yenilenmesini arttırmak istiyorsanız, serum tedavilerini aylık olarak almayı düşünün. Glutatyon, cildinizin görünümünü ve hissini iyileştiren usta bir antioksidandır. Cildinizi iyileştirmek onarmak ve gençleştirmek için serum tedavilerimizi deneyin.

Kalp damar sisteminizi tamir edin

Beyin 360 serum tedavileri kardiyovasküler sisteminizin daha hızlı ve daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olan daha sağlıklı kalp ve damar sistemine sahip olabilirsiniz. Damarları duvarlarındaki yüksek iltihaplanma seviyelerinin neden olduğu kalp problemleri riskini azaltın.

SERUMLARIMIZ

Beyin 360 Beyin Kurtarma Serumu

Beyin 360 Detoks Serumu

Beyin 360 Sağlıklı Yaş Alma Serumu

Beyin 360 Anti Stres Serumu

Beyin 360 Ağrılardan Kurtulma Serumu

Beyin 360 Brain Booster Serumu

4. NÖROPLASTİSİTE FİZİK TEDAVİSİ

Bebekken hepimiz oturur pozisyondan ayağa kalkmakta zorlanırdık, ancak şimdi çoğu sağlıklı yetişkin saniyeler içinde zahmetsizce ayağa kalkabiliyor. Bunun nedeni, beynimizin bu görev için beyinden vücuda giden bir yol oluşturmuş olmasıdır. Peki bu yol tıkanırsa ya da tamamen “silinirse” ne olur?

Beynimiz sürekli değişiyor ve gelişiyor. Yaşlandıkça ve deneyim yoluyla yeni görevler öğrendikçe, beyinlerimiz görevleri daha verimli bir şekilde yerine getirmemizi sağlayan bu yolları yaratır. Bunları beynimizin zaman ve enerjiden tasarruf etmek için kullandığı gerekli kısayollar olarak düşünün. İnme, beyin sarsıntısı, yaşlanma, erken paslanma, travmatik beyin hasarı veya omurilik yaralanması geçiren hastalarda bu yollar hasar görebilir veya tahrip olabilir, bu da yaralanmadan önce basit olabilecek görevleri tamamlama yeteneğimizi azaltır.

Fizyoterapistler, beyni bozan hasarlarda hastaları “nöroplastisite” adı verilen bir yöntemle destekleyebilir. Nöroplastisite, nöronların (sinir hücreleri) işlevlerini, kimyasal profillerini (üretilen nörotransmitterlerin miktarları ve türleri) veya yapılarını değiştirme yeteneği olarak tanımlanır. Daha basit bir ifadeyle nöroplastisite, beynimizin eski yolların hasar görmesi halinde yeni yollar oluşturma yeteneğidir. Merkezi sinir sistemine verilen hasarın ardından öğrenme, hafıza ve fiziksel iyileşmeyi içerir.

Beyinde özellikle denge merkezimiz bizim gizli hafıza merkezimizdir ve denge merkezi serebellumun erken yaşlanması beyin işlevlerinin hızlıca kötüleşmesine neden olur. Fizik tedavi uygulamalarında özellikle hedeflenen nöroplastisitenin artırılmasıdır. Bu amaçla iki temel hedefimiz var; ilki küçük el parmaklarımızla yaptığımız egzersizler beyne direk uyarıcı etki sağlayarak nöroplastisite sağlar. İkincisi ise denge merkezine yönelik denge fizyoterapisi beynin hafıza bölgelerini destekler ve güçlendirir.

BrainUp 360 Beyin Kurtarma Programında fizyoterapistlerimiz spesifik olarak nöroplastisite konusunda uzmanlaşmış ekipten oluşmaktadır.

5. BEYİN KURTARMA PROGRAMI EK BASAMAKLAR

Uyku eğitim programı

Bazen, modern yaşamın temposu size durup dinlenmek için neredeyse hiç zaman tanımaz. Bu da düzenli olarak iyi bir gece uykusu çekmeyi zorlaştırabilir. Ancak uyku, sağlık için beslenme ve egzersiz kadar önemlidir. İyi bir uyku beyin performansınızı, ruh halinizi ve sağlığınızı iyileştirir. Düzenli olarak yeterince kaliteli uyku almamak kalp hastalığı, felç, obezite ve bunamaya kadar birçok hastalık riskini artırır.

“Sağlıklı uyku üç önemli şeyi kapsar”. “Birincisi ne kadar uyuduğunuzdur. Diğeri ise uyku kalitesi, yani kesintisiz ve ferahlatıcı bir uyku. Sonuncusu ise tutarlı bir uyku programıdır.” Gece vardiyasında veya düzensiz çalışan kişilerde kaliteli uyku zor olabilir. Ve pandemi gibi büyük stres zamanları normal uyku rutinlerimizi bozabilir. Ancak uykunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Neden uyumamız gerekiyor?

İnsanlar genellikle uykunun sadece yorgun bir beynin dinlendiği “dinlenme zamanı” olduğunu düşünüyor.”Oysa bu yanlıştır”. Siz uyurken beyniniz çalışıyor. Örneğin, uyku beyninizin öğrenmeye, hatırlamaya ve yaratıcılığa hazırlanmasına yardımcı olur.

Beyin uyku sırasında toksinleri uzaklaştıran bir drenaj sistemine sahiptir.”Uyuduğumuzda beyin tamamen işlev değiştiriyor,” “Neredeyse bir böbrek gibi atıkları sistemden uzaklaştırıyor.” Bu özellikle de Alzheimer hastalığı için çok önemli.

“Vücutta çoğunlukla uyku sırasında gerçekleşen belirli onarım süreçleri vardır”. “Eğer yeterince uyumazsanız, bu süreçler sekteye uğrayacaktır.”

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğu yaşla birlikte değişir. Uzmanlar okul çağındaki çocukların gecede en az dokuz saat, gençlerin ise sekiz ila 10 saat uyumasını önermektedir. Çoğu yetişkin her gece en az yedi saat veya daha fazla uykuya ihtiyaç duyar.

Uyku hakkında birçok yanlış anlaşılma vardır. Bunlardan biri, yetişkinlerin yaşlandıkça daha az uykuya ihtiyaç duyduklarıdır. Bu doğru değil. Yaşlı yetişkinlerin hala aynı miktarda uykuya ihtiyacı var. Ancak uyku kalitesi yaşlandıkça daha da kötüleşebilir.

Bir başka uyku efsanesi de düzenli uyumasanız bile izin günlerinizde “arayı kapatabileceğiniz” yönündedir. “Kötü bir gece uykusu yaşar ve bir sonraki gece daha uzun uyursanız, bu size fayda sağlayabilir”. “Ancak bir hafta boyunca çok az uyursanız, hafta sonu arayı kapatmanız için yeterli olmaz. Bu sağlıklı bir davranış değil.”

Daha iyi uyumak

Uyku sorunu yaşıyorsanız, bunun ne kadar önemli olduğunu duymak sinir bozucu olabilir. Ancak basit şeyler iyi bir gece uykusu alma şansınızı artırabilir.

Bilişsel davranışçı terapi, uykusuzluk çeken birçok kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

Uyku apnesi olan birçok kişi CPAP makinesi adı verilen bir cihaz kullanmaktan fayda görür. Bu makineler nefes alabilmeniz için hava yolunu açık tutar. Diğer tedaviler arasında özel ağız koruyucuları ve yaşam tarzı değişiklikleri yer alabilir.

Kliniğimizde kaliteli ve düzenli bir uyku sağlığı için altta yatan nedeni ortaya koyuyor ve kişiye özel bir uyku eğitim programı sunarak tüm uyku sorunlarından kurtulmanızı sağlıyoruz. Tabii bunları yaparken amaç uyku ilaçlarından uzak durmak ve sizi ilaçsız bir hayata kavuşturmak.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım
    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın