Baş ve boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden biri: İleri Kafa Duruşu

İleri Kafa Duruşu ve Boyun Ağrıları: Baş Ağırlığı

Hiç aynada kendinize bakarken başınızın omurganızın önüne kaymış olduğunu fark ettiniz mi? Burnunuzun sanki insanları selamlar gibi ileriye doğru çıkık şekilde durduğunu hissediyor musunuz? Hiç etrafınızdaki sürücülere baktınız mı? Çalışma masanızda otururken burnunuz havaya doğru mu bakıyor? Gözlüğünüzün altından mı bakıyorsunuz? Bilgisayarınıza doğru eğiliyor musunuz? Bunlar, sağlığınızı etkileyebilecek kötü duruş örnekleridir. Biz buna “ileri kafa duruşu” diyoruz.

İleri Kafa Duruşu ve Boyun Ağrıları: Baş AğırlığıBaşınız ortalama olarak 5,4 kg kadar olabilir. Omurganızın üstünde dengelenmiştir ve öne doğru eğildiği her kötü duruş başın ağırlığını artırır. Başınız biraz öne eğildiğinde ağırlığı 5,5 kilodan 14 kiloya, biraz daha öne eğildiğinde 20 kiloya kadar çıkabilir. Düşünün 20 kilo ağırlığında bir başı omurga nasıl taşımakta zorlanacak.

Baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi

Peki, bu bizim için ne anlama geliyor? Bu, başınızın ve boynunuzun arkasındaki kasların ekstra ağırlık ile sürekli olarak gerildiği anlamına gelir. Bu duruş sürekli hale gelirse, omuz ve sırtta gelişen, kürek kemiklerinizin hemen yanında, üst omuzlarınızın arkasında sürekli yanma, sırt omuz ağrısı, baş ağrısı ve/veya migren, çene ağrısı, boyun ağrısı oluşabilir. Bu da araba sürerken omuzlarınızı düzeltmek veya ağrı hissetmeden aşağı bakabilmek gibi belirli boyun, çene veya omuz hareketlerinde kısıtlamalar yaratacaktır. Zamanla, vücut buradaki kötü duruşu telafi etmeye çalışırken, diğer alanlarda duruş sorunları başlayacaktır.

Baş ağrıları ve migrenin nedeni

Baş ağrıları ve migren, başımız denge noktasından çok ileride durduğunda kaslarda oluşan tetik noktalarından kaynaklanır. Tetik noktaları, basit bir deyişle, sıkıştırıldığında veya üzerlerine baskı uygulandığında, ağrıyı vücudun başka bir yerine öngörülebilir bir düzende yönlendiren kas düğümleridir. Kastaki sıkıştırılma veya basınç, istemli bir hareket veya kasın gerilmesi ile oluşan baskıdan kaynaklanabilir ve kastaki tetik noktası o esnada sıkıştırılır.

İleri Kafa Duruşu ve Boyun Ağrıları: Suboksipital KaslarKafatası tabanında 4 küçük kas vardır ve duruşunuz ileri kafa pozisyonuna geçtikçe bu kaslar kısalır. Örneğin, bir hafta boyunca dirseğinizi bükerek kolunuzu tutarsanız, sonunda kolunuzu ağrı yaşamadan düzeltemezsiniz. Bu hareket kol kaslarının bu duruşa adapte olmasına ve kısalmasına sebep olur. Bu da muhtemelen kaslarınızda başka noktalarda ağrı oluşturacak tetik noktalar oluşmasını sağlar.

Kafatasının tabanındaki 4 küçük kas, suboksipital kaslar olarak adlandırılır ve tetik noktaları olursa, kafatasının derinliklerinde gözlere doğru hareket eden bir baş ağrısı olur.

Ne yapabilirsiniz?

Kambur bir pozisyonda oturun ve başınızın ne kadar ileri gittiğini görün. Birisinin bu duruşunuzun yan hizadan fotoğrafını çekmesini isteyin. Sonra, kasık kemiğinizden göğüs kemiğinize kadar gövdenizi dik tutan bir çelik çubuğun sırtınıza yerleştirildiğini hayal edin. Şimdi yandan başka bir fotoğraf çekin ve başınızın pozisyonunun değişip değişmediğine bakın.

Bu duruş sırtınızı çok çabuk yorabilir, bu yüzden bu pozisyonu her saat başı bir dakika tutmaya çalışın ve süreyi yavaşça artırın.

İleri Kafa Duruşu ve Boyun Ağrıları: TrapeziusOmuz kaslarının baş ağrısı ile ilişkisi

Bazen boyun kaslarınızda aşırı gerginlik sizde baş ağrısı ile sonuçlanabilir. Sağdaki resimde trapez omuz kasınızda (soldaki resimde bordo renk ile gösterilmiştir) gerilme baş ve şakaklarda ağrı ile sonuçlanır (sağdaki resimde kırmızı ile gördüğünüz bölgeler).

Bir diğer boyun kası sternokleidomastoid kas gerildiğinde ise siz göze vuran ağrıdan yakınabilirsiniz.

Aslında baş ağrılarının ana sebebi boyun ve omuz kaslarınızın gerginliği olabilir. Bu nedenle ayrıntılı bir muayene ile ağrınıza yol açan kasları tek tek değerlendirmek gereklidir.

İleri Kafa Duruşu ve Boyun Ağrıları: Sternocleidomastoid

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın