Boyun Ağrılarına Neler Eşlik Edebilir?

Boyun Ağrılarına Neler Eşlik Edebilir?

Boyun ağrıları hemen hemen hepimizin en az birkaç kez yaşadığı ve genellikle yaptığımız ters bir hareket veya gün içerisindeki duruş bozukluklarımızın bir sonucu olan ve şiddetlendikçe katlanılmaz hale gelen ağrılardır.

Boyun ağrıları sırasında:

 • Boynun tam ortasında veya her iki yanında ve hatta devamında omuzlarda ağrı hissedilebilir.
 • Kollarda güçsüzlük ve ağrı hissedilebilir.
 • Ağrı boynunuzdan yukarı doğru ilerleyerek başınızın arkasına kulaklarınıza ve gözlerinizin arkasına ulaşarak gerilim baş ağrılarının oluşmasına sebep olabilir.
 • Başınızı ve boynunuzu hareket ettirmek çok fazla ağrı hissetmenize sebep olabilir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda durduysanız veya uyuduysanız ağrı daha şiddetli bir hal alabilir ve boyun kaslarının iyice gerilmesine sebep olabilir.
 • Boynunuzun normalde olduğu kadar esnek hareket edemediğini fark edebilirsiniz. Mesela araba kullanırken kör noktalara bakmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Yaşlılıkta polimiyalji romatika riski var

Özellikle 65 yaş ve üzeriyseniz ve boynunuzun kaskatı olduğunu ve şiddetli bir şekilde ağrıdığını hissediyorsanız, beraberinde iki kolunuzu birden başınızın üzerinde kaldırmakta güçlük çekiyorsanız bu polimiyalji romatika (PMR) dediğimiz kaslarda biriken iltihaplanma sonucu oluşan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Eğer bu rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız mümkün olan en hızlı şekilde bir doktora görünmelisiniz.

Hissizlik ve karıncalanma ile gelen boyun ağrısı

Bunların yanında nadir de olsa boyun ağrısı ile beraber hissizlik ve karıncalanma da görülebilir bu durum genellikle kasları çok yorduğumuzda oluşan basıncın omurilikte sinir hücrelerine baskı uygulaması sonucu oluşur bazen kola hatta parmaklara kadar bu uyuşukluk ve karıncalanma hissi ulaşabilir. Eğer bu durum bir süre sonra geçmez aksine şiddetlenerek devam ederse mutlaka bir doktora görünmenizi öneririz.

Yanlış pozisyonda uyumamaya çalışın

Boyun ağrıları eğer altta yatan farklı bir rahatsızlık sebebi ile oluşmuyorsa genellikle yanlış pozisyonlarda uyumanın, çalışırken boynu zorlayacak hareketlerde bulunmanın veya fark etmeden ters hava akımında kalınca oluşan tutulmaların devamında oluşur ve çoğunlukla birkaç gün azalarak devam eder.

Dinlenme boyun ağrısına iyi gelebilir

Genellikle hiçbirimiz boynumuz ağrıdığında direkt bir neden bulamayız. Bu durum boyun ağrısı çeşitlerinin en çok rastlanan türü olan özellikli olmayan boyun ağrısıdır ve dinlenme ile çabucak iyileşir.

Tabii, ağrılar zamanla şiddetleniyorsa ve beraberinde bahsettiğimiz gibi kol ağrısı, uyuşma hissi, karıncalanma ve baş ağrısı gibi belirtiler de oluşuyorsa mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın