Daha uzun yaşamak uykunuza bağlı

Daha uzun yaşamak uykunuza bağlı

Yapılan yeni bir araştırma, kaliteli uykunun uzun ve sağlıklı yaşam üzerinde olumlu etkilerinin olabileceğini ortaya çıkardı.

Çalışma, kaliteli uyku alışkanlıklarına sahip gençlerin erken ölüm olasılığının azaldığını ve kötü uyku düzeninin tüm nedenlere bağlı ölümlerin yaklaşık %8’ini oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Uyku kalitesi de süre kadar önemli

Uykunun miktarı kadar kalitesi de uzun ömür için önemlidir. Yeterince derin, dinlendirici uyku almak, daha uzun yaşama katkıda bulunabilecek hücresel onarım ve yenilenme için gereklidir. Genel olarak, yeterince yüksek kaliteli uyku almak, genel sağlığı ve uzun ömürlülüğü geliştirmede önemli bir faktördür. Sağlık sonuçlarını optimize etmek için yetişkinlerin her gece 7-9 saat uyumayı hedeflemeleri önerilir.

İyi uykunun uzun ömürlülüğü sağladığı kesin mekanizmalar tam olarak anlaşılmasa da araştırmalar uykunun hücresel onarım ve rejenerasyonda, bağışıklık fonksiyonunda, iltihaplanmada, beyin fonksiyonunda ve genel sağlıkta kritik bir rol oynadığını gösteriyor.

İyi uyumak vücudu yeniler ve onarır

Uyku sırasında vücut bir onarım ve yenilenme sürecinden geçer. Bu, hücre yenilenmesi, doku onarımı için önemli olan büyüme hormonunun salınmasını içerir. Uyku aynı zamanda kronik hastalıklara katkıda bulunabilen vücutta biriken toksinleri ve atık ürünleri temizlemesini sağlar.

İyi uyumak bağışıklık sistemini güçlendirir

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için uyku şarttır. Uyku sırasında vücut, enfeksiyonlar, iltihaplanma ve stresle savaşmaya yardımcı olan sitokinleri üretir.

İyi uyumak  enflamasyonu azaltır

Kronik enflamasyon kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalığa neden olur. Yeterince kaliteli uyku almak, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

İyi uyumak beyin işlevini destekler

Uyku, bilişsel işlev, hafıza sağlamlaştırma ve duygusal düzenleme için önemlidir. Kronik uyku yoksunluğu, bozulmuş bilişsel işlev, zayıf hafıza ve depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR