Dikkat eksikliği önlenebilir mi?

Dikkat eksikliği önlenebilir mi?

Dikkat eksikliği ilerledikçe günlük rutinlerinizi tamamlamakta zorluk çekmenize sebep olan ve her ne kadar çok önemsenmese de kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorundur. Tabi ki zaman zaman uykusuz kaldığınız için ya da başınız ağrıdığı için yaşadığınız dalgınlık hali değil bahsettiğimiz.

Dikkat eksikliğini önleyebilir miyim?

Bir haftadan uzun süredir devam eden ve işinize, ödevlerinize ve en basit şeylere bile odaklanırken zorlanmanıza sebep olacak şekilde gelişen dikkat eksikliği bozukluğu kesinlikle bir doktora danışmanız ve sebebini tespit edip bir an önce tedaviye başlamanız gereken bir durumdur.

Peki, bu aşamaya gelmeden yapabileceğimiz bir şeyler var mı?

Doğru ve sağlıklı beslenme

Sağlıklı bir beslenme düzeni aslında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ihtiyaç duyduğumuz yapıtaşı diyebiliriz. Beynimizi ve vücudumuzu doğru besinlerle beslemek yaşımız ilerledikçe ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıklarla mücadelede çok işe yarayacaktır.

Atalarımızın can boğazdan gelir derken kast ettikleri de bu olsa gerek, sürekli fast-food, yağlı ve sağlıksız beslenmek beyin ve vücut sağlığınızı bozarak bağışıklığınızı güçsüzleştirecektir. Bu da olası tüm hastalıklara daha açık, daha savunmasız bir durumda kalmanıza sebep olacaktır. İyi beslenmeyen beyin sağlıklı düşünemez ve iyi kalitede verimli çalışamaz. Bu da dikkat eksikliği algılama güçlüğüne yol açar.

Sağlıklı ve düzenli uyku

Uyku, gün içerisinde beynimizin dinlenip rahatladığı neredeyse tek zaman dilimi. Bu nedenle sürekli çalışan bir makinenin nasıl arada bir kapatılıp açılıp kendine getirilmesi gerekiyorsa biz insanlar da uyuyarak tüm yorgunluğumuzu ve günün stresini geride bırakarak beynimizi resetliyoruz, kendimize gelip yenileniyoruz.

Uykusuz geçirdiğiniz her gece aslında beyniniz için bir felaket. Düzenli uyumamak tüm beyin dengesini değiştirerek birçok hastalığa yol açabiliyor. Bu sebeple dikkat eksikliğini de önlemek için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak olacaktır.

Kafein alımını sınırlandırmak

Kafein 300 mg’dan az tükettiğinizde odaklanmanızı arttıran enerji veren bir etki sağlıyor. Fakat bu etkiye kapılıp gereğinden fazla tükettiğiniz kafein tam tersine dikkat eksikliğine, sinirliliğe, algılama güçlüğüne ve bunun gibi daha birçok yan etkiye sebep olabilir. İşte bu nedenle günlük tükettiğiniz kafein miktarını 300 mg ile sınırlandırarak olası dikkat eksikliğinin ve daha birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Hayatınızdan stresi çıkarmak

Stres hepimizin zaman zaman yaşadığı özellikle yoğun iş temposunda çalışan insanların ne yazık ki önüne geçmekte oldukça zorlandığı bir durum. Fakat stres bir insanın vücuduna yapabileceği en büyük kötülüklerden biri olabilir.

Stresli bir hayat bağışıklık sisteminizi öyle zayıf bir hale getiriyor ki karşınıza çıkabilecek en basit rahatsızlığı bile oldukça şiddetli ve ağır atlatıyorsunuz.

Dikkat eksikliğinde de durum aslında birebir aynı stresli bir hayatınız varsa dikkat eksikliği ve odaklanma problemleri yaşamanız oldukça doğal ve bu zamana kadar vücudunuza yaşatmış olduğunuz bu stres küçük bir dikkat eksikliğinin bile zaman içinde bir bozukluğa dönüşmesine ve hayatınızı olumsuz etkilemesine sebep olabilir. Bu nedenle pek çok hastalık gibi dikkat eksikliğinin önlenebilmesi için kendinizi mümkün olduğunca stresten arındırmalı ve gerekirse radikal değişiklikler yaparak hayatınızı vücut dengenizi bozmayacak şekilde sakin ve doğru bir ritimde yaşamaya çalışmalısınız.

İş yoğunluğunu azaltmak

Bazen hayır demek zor gelebilir ama bunu başaramazsınız kendinizi yoğun bir işin ve stresin ortasında bulursunuz.

Hayatınızı iyi planlayarak yapabileceğinizden fazla iş yükü altına girmemeye çalışın. Çok işe odaklanmaya çalışmak, işleri zamanında bitirme endişesi yaşamak dikkatinizin ve algılamanızın daha fazla bozulmasına neden olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın