Dikkat eksikliği tedavi edilebilir mi?

Dikkat eksikliği tedavi edilebilir mi?

Odaklanma zorluğu ve dikkat eksikliği, düşüncelerinizi bir şeylere odaklamakta çektiğiniz güçlük için kullanılan terimlerdir. Genellikle uykusuzluk, anksiyete, depresyon, aşırı stres, hiperaktivite, çeşitli bilişsel ve psikolojik sorunlar, aşırı yoğun aktivite, ilaç kullanımı ve aşırı alkol kullanımının bir sonucu olarak karşımıza çıkar.

Dikkat eksikliğini kabullenmek

Tabii her zaman dikkat eksikliği bozukluğunuz olduğunu fark etmek ve bu saydığımız sebepleri düşünmek o kadar da kolay olmuyor.

Karşımıza gelen dikkat eksikliği problemi yaşayan neredeyse bütün hastalarımız uzun yıllar bu problemi yaşadıkları halde bunun bir bozukluk, bir rahatsızlık olduğunu düşünmemiş ve durumun giderek ilerlemesine göz yummuş oluyor ne yazık ki. Hal böyle olunca da tedavi süreci daha uzun ve zorlu oluyor.

Dikkat eksikliği farklı hastalıkların habercisi olabilir

Her ne kadar kulağa basit ve kolay düzeltilebilir bir durum gibi gelse de dikkat eksikliği aslında farklı farklı birçok hastalığın habercisi de olabiliyor. Örneğin, uyku apnesi, ağır metal zehirlenmesi, kronik hastalıklar, kronik yorgunluk sendromu, travmatik beyin hasarı, öğrenme güçlüğü, görme bozuklukları, unutkanlık, demans, bipolar bozukluk, depresyon, çeşitli duygusal travmalar ve daha birçok hastalık beraberinde dikkat eksikliğini getirebilir. Yani bu bozukluğu görmezden gelerek ilerleyen dönemde hayatınızı oldukça zora sokabilecek daha ciddi rahatsızlıkları görmezden geliyor olabilirsiniz.

Dikkat eksikliğini tedavi etmek

Aslında sebebi tespit edildikten sonra dikkat eksikliğini tedavi etmek çok da zor olmayacaktır. Burada kilit nokta bu bozukluğun neden olduğu ve ne kadardır devam ettiği. Eğer bir sebep bulamadığınız ve 1 haftadan uzun süren dikkat eksikliği bozukluğu ve odaklanamama probleminiz varsa bu ciddiye alıp tıbbi bir destek alarak sorunu belirlemeniz gerektiği anlamına geliyor. Ama uykusuz geçirdiğiniz bir gecenin ertesi günü yaşadığınız dikkat eksikliği ve odaklanma problemi nedeni aşikâr bir durumdur ve sağlıklı uyku rutininize döndüğünüzde muhtemelen her şey eski haline dönecektir.

Peki, dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozuklukları ile baş etmek için neler yapabiliriz, tedavi edebilir miyiz? Dikkat eksikliği nedenleri doğru teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir rahatsızlık, bu tedavileri sıralayacak olursak,

Beyin egzersizleri

Yaşınız kaç olursa olsun beyin sağlığınızı geliştirmek için sürekli çabalamanız gerek, beyin egzersizleri yapmak odaklanma gücünüzü, konsantrasyonunuzu ve hafızanızı güçlendirerek beyninizin genç kalmasını sağlar, beyin egzersizlerine bulmaca ve su doku çözmeyi, örgü örmeyi, beyin egzersizi oyunlarını ve ezber yapmayı verebiliriz.

Sağlıklı beslenme

Vücudumuza aldığımız besinler beynimiz de dahil tüm organlarımızın sağlığını belirleyen ana madde diyebiliriz, tüm enerjimizi ve yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz tüm besinleri yediklerimizden alıyoruz. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme düzeni beynimiz için ve odaklanma problemlerinden kurtulmak için ihtiyaç duyduğumuz belki de en önemli şey.

İyi uyumak

Zihnimizin dinlenmek ve tazelenmek için ihtiyaç duyduğu yegâne şey uykudur. Beynimiz yeni bilgileri depolayabilmek için dinlenmeli ve tazelenmelidir. Dikkat eksikliğinden kurtulmak için belki de ilk denenmesi gereken şey uykusuzluğun üstesinden gelip sağlıklı ve düzenli uyumak olmalıdır.

Egzersiz yapmak

Spor yapmak yalnızca vücudunuz için değil beyniniz için de oldukça önemlidir. Egzersiz, beyninizin çevreden gelen uyarıları daha iyi algılayıp bilgileri daha iyi depolamasını sağlar. Düzenli egzersiz yapan insanların dikkat yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu yapılan çeşitli çalışmalarda ispatlanmış bir durum. En iyi egzersizler neler mi? Masa tenisi ve tenis.

Kendi tekniğini geliştirmek

Ruh sağlığı her bireyde farklı işleyen kompleks bir yapıdır. Örneğin benim için dikkat dağıtıcı veya rahatsız edici bir şey bir başkası için farkına bile varılmayacak kadar önemsiz olabilir. Bu durum ilgi alanlarına göre şekil alır. Mesela herkesin konsantrasyon yeteneği gibi bir şeye konsantre olduğu zaman yüz ifadesi bile farklıdır. Bu nedenle dikkat eksikliğinizin sebebini belirlediğinizde bu duruma kendi yapınıza göre farklı çözümler getirmek de sizin elinizde. Mesela gece ders çalışırken daha iyi odaklandığınızı, dikkatinizin dağılmadığını düşünüyorsanız diğer insanların ne yaptığının bir önemi yok demek ki siz geceleri daha verimli çalışabiliyorsunuz hayatınızı bu şekilde planlamak dikkat eksikliğiniz için bir çözüm olabilir.

Reçeteli ilaç kullanmak

Çevrenizden odaklanma problemi olup şu ilacı kullandım sorun düzeldi, bu ilacı kullandım çok iyi geldi gibi öneriler alabilirsiniz. Fakat bu oldukça ciddi bir konudur bir doktora gidip dikkat eksikliğinizi detaylı bir şekilde anlatmadan ve size ilaç reçete edilmeden kullanacağınız hiçbir ilaç faydalı olmayacağı gibi vücudunuza ve beyninize zarar verebilecektir. Hatta bazı yanlış ilaç kullanımları yakınmaların daha hızlı ve şiddetli kötüleşmesine sebep olabilir. Bu sebeple yalnızca doktorunuzun sizin için yazdığı doğru ilacı doğru dozda kullanmanızı öneriyoruz.

Kliniğimizde dikkat eksikliğinize yönelik beyin haritalaması ve test aşamalarından sonra gerekli durumlarda kan ve görüntüleme yöntemleri ile asıl sebebi ortaya koyuyor. Ardından bu sebebi tedavi ediyoruz. Dikkat eksikliğinde kullandığımız hafıza güçlendirici serumlar ile beyni kontrol altına alıyoruz. Serum tedavilerin yanı sıra bilgisayar temelli hafıza güçlendirici rehabilitasyon programı ile dikkat kapasitenizin maksimuma ulaşması için 3 aylık seanslar uygulamaktayız.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın