Genç başlangıçlı demansta tanı

Genç başlangıçlı demansta tanı

Genç başlangıçlı demansın birçok yakınması, geç başlangıçlı demansın (65 yaş üstü insanları etkileyen) yakınmalarına benzer.

Bununla birlikte, genç başlangıçlı demans, insanları daha alışılmadık şekillerde de etkileyebilir. Ve bu durum tanı koyulmasını zorlaştırabilir ve maalesef sıklıkla psikolojik olarak değerlendirilebilir.

Alzheimer gibi genç başlangıçlı bunamaya neden olan hastalıklar ilerleyicidir. Bu, yakınmaların zamanla kötüleştiği ve insanların günlük yaşamlarında daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Genç başlangıçlı demansın daha hızlı ilerleyip ilerlemeyeceğini kestirmek zordur. Her insanın hastalıkla ilgili deneyimi, ne kadar hızlı veya yavaş ilerlediği de dahil olmak üzere farklıdır.

Demansın erken teşhis edilmesi önemlidir. Doğru yardımı, tedavileri ve desteği alabilecek ve gelecek için plan yapabileceksiniz.

Hekime unutkanlıktan şüphelendiğiniz için başvurduğunuzda öncelikle aile riskiniz gözden geçirilecek ardından size bazı hafıza konsantrasyon ve duygudurum testleri yapılacaktır.

Tabloyu taklit eden başka hastalıkların araştırılması için kan tetkikleriniz istenecek. Beyin taraması ve genetik Alzheimer testleri de sıklıkla tanıda yardımcıdır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın