Gerilim Başağrısı

Baş ağrıları içinde hemen en sık karşımıza çıkan gerilim baş ağrılarıdır. Gerilim başağrısı deyince gerginlik veya stres ağrısı olarak algılanıyor. Hâlbuki psikolojik ağrı değil bu ağrı.

Gerilim baş ağrısı nedir?

Gerilim başağrısı tamamen baş ve boyun veya yüz kaslarımızın zorlanması ve aşırı gerilmesi ile ilişkili ağrıdır.

Gerilim baş ağrısı neden olur?

Kaslarımızı aşırı zorlamanın birçok sebebi olabilir. Bilgisayar karşısında yoğun çalışma ile göz etrafı ve alın kaslarının zorlanması, diş sıkma neticesi şakaklardaki kasların zorlanması, uykusuzluk ile dinlenemeyen kasların zorlanması, sinirli olduğumuzda kaşlarımızı çattığımız için alın kaslarının zorlanması gerilim tipi baş ağrılarının tetikleyicileridir.

Gerilim başağrısının migrenden farkı nedir?

Gerilim tipi başağrısını migrenden ayırt edebilmek aslında kolaydır. Gerilim ağrılarında zonklama değil ön planda sıkıştırıcı bir ağrı vardır.

Ensede, tüm başta, şakaklarda iki taraflı ağrı günlerce sürebilir. Şiddeti migren kadar fazla değildir. Yani sizi yatırmaz. Ancak hep bir rahatsızlık hissi verir.

Bulantı pek olmaz ama nadiren görebiliriz. Işık rahatsızlığı değil ama sese karşı rahatsız hissedebiliriz.

Gerilim başağrısı nasıl geçer?

Gerilim başağrısına migrendeki gibi yatıp dinlenmek değil açık havaya çıkma daha iyi gelecektir. Önemli olan, zorladığımız kasların hangileri olduğunu ve nasıl zorladığımızı saptayarak o kaslara yönelik tedaviler uygulamaktır.

Tetikleyen sebepleri ortadan kaldırmadıkça gerilim ağrıları geçmeyecektir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR